LG G6 Hakkında Söylentiler Neler ve G6 Hangi Özelliklerde Olacak

  • 20 Aralık 2016
  • 1.120 kez görüntülendi.

2016 Yılının şu son günlerinde akıllı telefon dedikoduları tam gaz gidiyor. Gelecek yıl piyasaya çıkacağı düşünülen amiral gemisi modelleriyle ilgili bilgilere ve iddialara göz atıp derledik.

LG G6 Kamera Özellikleri Nedir

LG‘nin bu yılki modüler telefonu olan G5‘in halefine göz gezdirmenin zamanı geldi. LG firması amiral gemisi telefonlarının isimlendirilmesi bir sonraki rakama geçerek G5 ten sonra G6 oluyor. Bununla beraber LG G6 hakkındaki söylentiler çok kısıtlı ve çelişkili oldu.

LG G5 ile gelen modüler tasarımı LG G6 ile devam ettirmeyip çıkartılamayan batarya ile ve su geçirmez bir tasarımla karşımıza çıkabileceğini düşündüren raporlarla beraber diğer söylentiler su geçirmezlik özelliği ile beraber bataryanın yine çıkartılabilir olacağı tahminlerinde bulunuldu. Böyle olunca tahminler zorlaşıyor. Şimdi size gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen LG G6 hakkında bildiklerimize bir göz atalım.

LG G6 Modüler Olmayacak

LG G5 çok deneysel bir cihazdı. Modüler tasarım son derece ümit verici bir tasarımdı. Ancak bekleneni veremedi. Güney Kore’li kaynaklarda dahil olmak üzere pek çok kaynak LG‘nin yaptığı modüler tasarımın G5 ile sınırlı kalarak daha geleneksel bir tasarımla yoluna devam edeceği iddia ediliyor. Nedeni de LG G5 in beklenenin altında satış rakamları ve G5 modelinin tasarımının karmaşıklığı ve üretimin veriminin düşük olması nedeniyle bu tasarımdan vazgeçeceği yönünde söylentiler güçlü görünüyor.

LG firmasının yeni amiral gemisi olacak olan G6 modeli için modüler tasarımı bırakıp bırakmaması tartışma konusu olmakla beraber telefonun tasarımıyla ilgili diğer söylentiler de bu tezi doğrular nitelikte.

G6’da Çıkarılabilir Batarya Olacak mı?

LG G6 Teknik Özellikleri

Bazı raporlara göre, G6 modelinin değiştirilebilir bir bataryaya sahip olmayacağı görüşünde. Bununla beraber telefonun modüler yapıda olmayacağı kanısı gelişiyor. Ancak diğer kaynaklarda özellikle Koreanherald sitesinde yapılan haberde LG G6‘nın henüz netlik kazanmayan Samsung Note 7 kabusundan sonra güvenlik gerekçesiyle modüler olmayan V20 yapısında olabileceğini söylemektedir. Ancak burada ilginç olan çıkartılabilir pil de arıza ve güvenlik açısından pek bir fark teşkil etmeyeceği düşünülüyor.

Su Geçirmezlik Özelliği

LG’nin çıkartılabilir batarya özelliğinden vazgeçme ihtimali, su geçirmezlik teknolojisinden kaynaklanabilir. Samsung Galaxy telefonlarında su geçirmezlik için su geçirmez bant kullanmıştır. LG ise Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde olduğu gibi yapışkan temelli bir su yalıtım teknolojisini incelediği belirtiliyor. Ancak bataryası çıkartılabilen Galaxy S5 gibi suya dayanıklı modelleri de gördük. LG suya dayanıklılık özelliği olarak kapalı tipte batarya tasarımını seçme ihtimali yüksek.

LG G6 Gövde Tasarımı

LG G5 modelinde gövdedeki anten çizgilerinin görünmemesi için özel bir kaplama tekniği ile astar atıp öyle boyanmış alüminyum bir kasaya sahipti. G6 modeliyle LG bir seviye daha çıkmak istiyor. G6 gövdesinin parlak olacağı söylentiler arasında. Bazı söylentilere göre de  gövdenin dayanıklı camdan yapılacağı belirtiliyor, bazıları ise iPhone 7 JetBlack modellerinde yaptığı gibi özel metal parlatma tekniği ile parlak bir gövde ile çıkacağı söylenmekte.

G6 Ekran Özellikleri

LG G6 Oled Ekran

2017 yılında Apple firmasının OLED teknolojisine geçeceği, Samsung firmasının hemen hemen tüm modellerini Süper AMOLED ekranlarla çıkarttığı, Google Pixel modelinin de OLED ekran olduğundan yola çıkarsak LG firması da OLED ekran akımına uyacağını söyleyebiliriz. LG zaten Apple Watch için OLED ekran üretmektedir. Ayrıca kendi üretmiş olduğu Tv ve akıllı telefon ekranları için OLED teknolojisini kullanan bir firma. Bu nedenle LG G6 nın OLED teknolojisiyle geleceğini tahmin edilebilir.

Önümüzdeki yılın mobil VR için heyecanlı geçecek bir yıl olacağı tahmin ediliyor. Google Daydream gözlükler için üretilecek cihazlarda OLED ekran şartı getirdiği dikkate alındığında sektör bu standarda doğru gidecek gibi görünüyor.

LG G6 modelinde mevcut Quad HD çözünürlüğü ile G5 ve V20 modelini destekleyebilir veya yine ilklere imza atmak isterse 4K ekran çözünürlüğünü deneyebilir. Ama bu da G5 ve V20 yi olumsuz etkileyebilir çünkü G5 ve V20 2K çözünürlükte ekrana sahip. Ancak önümüzdeki günlerde 4K ekranların boy göstereceği ihtimallerinin kuvvetli olması G6 ekranının 4K çözünürlükte olmasını muhtemel kılıyor.

LG G6 Ekran Çözünürlüğü Ultra HD 4K Olacak

LG G6 Modelinin Ekran Çözünürlüğünün 4K Ultra HD olması Bekleniyor

LG G6 nın ekranının eğimli olacağını düşünmüyoruz. Genelde amiral gemisi telefonların ekranları eğimli olmadığı için G6 için firma düz ekran kullanabilir.

LG G6 Donanım Özellikleri Ne Olacak?

Bu konuda fazla bir bilgi bulunmuyor. Ancak LG G6 modelinde Snapdragon 830 çipseti 6-8 GB RAM ile desteklemesi bekleniyor. Aynı zamanda kardeşi sayılacak Samsung firmasının S8 modeliyle rekabet edebilmek için USB Type-C girişi kullanmak zorunda. G5 modelinde kullandığı 32 GB genişletilebilir hafıza uygulamasına aynen devam edebilir. 4K ekran teknolojisine geçecekse eğer LG G6 için sıkı bir donanım tasarlaması şart.

LG G6 Ses Özellikleri;

LG v20 modelinde 32-bit Quad DAC teknolojisini kullandı, B & O markalı kulak içi kulaklıklar kullandı. G5 modelinde de Hi-Fi ses sistemini B & O markalı “friend” modülüyle beraber sundu. G6 modeli modüler olmayacağı için LG firması ses konusunda yükselttiği çıtayı korumak zorunda. G6 için özel bir Hi-Fi modülü geliştireceği tahmin ediliyor.

Tüm bunlarla beraber LG G6 modelinde 3,5 mm kulaklık jackı kullanacağı konusunda herkes hemfikir görünüyor.

G6 Kameraları ve İris Tarayıcısı

LG’nin G5 ve V20 modeli çift kamera ile piyasaya sunuldu. Geniş açılı 8 MP lens ve 16 MP standart kamerası ile kamera yazılımları oldukça verimli iş gördü. G6 içinde arka kameralar aynı kullanılabilir.

Selfie ön kameraya gelince G6 da ön kamera yeni bir teknolojiyi sunabilir. LG; IR ışık filtresi yardımıyla iki işi bir arada yapabilen hem iris göz tarayıcı hem de selfi kamerası işlevi görecek bir kamera modülü üzerinde çalıştığı söylenmişti.

Şirket bu sistem üzerinde çalıştığını duyurmuş olsa da 2017 yılı içinde çıkartacağı telefonlarda bu teknolojiyi kullanmayabilir. Ama G6 da kullanacağı yönünde tahminler kuvvetli.

LG G6 Yazılım ve Diğer Özellikleri

LG V20 modelinde Android Nougat‘a sahip telefonunu satışa sunmuştu. LG G6 için de Android Nougat sistemli geleceğini düşünülüyor. Apple Pay, Samsung Pay mobil ödeme sistemleri bulunuyorken rekabet gereği kendi ödeme sistemini duyuracağı tahmin ediliyor. Bunun için G6 modelinin içine MST (Magnetic Secure Transmission) manyetik güvenli iletim teknolojisini uygulayabilir.

LG G6 Piyasaya Ne Zaman Sürülecek, Fiyatı Ne Olacak?

Mobile Dünya Kongresi MWC Şubat 2017

Mobil Dünya Kongresi (MWC) 27 Şubat – 2 Mart 2017 Tarihleri Arası Barselona’da Yapılacak

LG firması G6 modelinin tanıtımı için Şubat ayı içerisinde yapılacak olan  MWC 2017 mobil fuarında yapması bekleniyor. LG bundan önceki modellerinin tanıtılma tarihlerine bakarsak;

LG G2 modeli Ağustos 2013’te tanıtımını yaptı ; Eylül 2013‘te piyasaya sürdü
LG G3 modeli Mayıs 2014’te tanıtımını yaptı; Haziran 2014‘te piyasaya sürdü
LG G4 modeli Nisan 2015’te tanıtımını yaptı; Mayıs 2015‘te piyasaya sürdü
LG G5 modeli Şubat 2016’da tanıtımını yaptı; Nisan 2016‘da piyasaya sürüldü
LG G6 modeli beklenen duyuru Şubat 2017; Satış tarihinin ise Mart – Nisan 2017 olması bekleniyor.

Samsung firması Galaxy S8 modelini Şubat 2017 MWC fuarında açıklaması beklenirken LG’nin G6 modelini geciktirmesi Samsung açısından avantaj haline getirebilir. Bu sebeple LG Şubat 2017 de MWC’de G6 modelinin tanıtımını yapma ihtimali yüksek.

LG G5 modeli Nisan ayında yaklaşık olarak 650 $ fiyat etiketiyle çıkmıştı. G6’nında 650 $ fiyatla satışa sunulması bekleniyor. Donanım olarak G5’ten oldukça üstün özelliklerde olacak ancak en fazla 700 $ bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. LG firması amiral gemisi modellerinde Samsung firmasından her zaman daha uygun fiyat etiketi sundu. G6 modelinde de bu geleneği devam ettireceği düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ