Lucid Motors 650 km Mesafe Gidebilen Lüks Elektrikli Aracını Tanıttı

  • 15 Aralık 2016
  • 975 kez görüntülendi.

Lüks elektrikli araçların sınıfına bir marka daha dahil oldu. Tek şarjla uzun mesafe iddiasını bu kez Lucid Motors sunuyor.

Artık elektrikli araç ciddi bir  sektör haline gelmeye başladı. Firmalar elektrikli araçlara önem vermeye başladı. Lüks sınıflarda birer birer elektrikli araç tanıtımları başladı. En büyük problem olan şarj problemi de bir nebze olsun menziller arttırılınca sıkıntı olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

Batarya teknolojisi geliştikçe tek şarjla gidilebilecek mesafe artmaya devam ediyor. Batarya teknolojisinin en büyük amacı daha fazla gücü daha küçük hacme sığdırabilmektir.

En son Lucid Motors firmasının açıkladığı tek şarjla 400 mil yaklaşık olarak 650 km menzil dünyada bir ilki başarmak anlamına geliyor ki. Tek şarjla en uzun mesafe gidebilen elektrikli araç Lucid Motors‘un Air model aracı bu ünvanı alıyor.

Los Angeles otomobil fuarında sergilenen araç sadece Tesla Model S‘e değil aynı zamanda BMW 7 Serisi ve Mercedes-Benz S gibi petrol yakıtla çalışan araçlara da kafa tutuyor.

Lucid Motors Air modeli yaklaşık olarak 160.000 $ dolara mal olacak konsept modelinin seri üretimde de 100.000 $ üzerinde satış fiyatı olacağı düşünülüyor. Ancak gelecek zamanlarda 65.000 dolarlık aracını üreteceğinin de altını çiziyor.  Lucid firması 2018 yılında Arizona eyaletinde 700 milyon dolara mal olacak fabrikasında seri üretime başlamayı düşünüyor.

2018 yılında ilk yıl olarak 20.000 adet araç üretimiyle başlayıp daha sonra yıllık 130.000 adet seri üretim araç üretimine başlayacak.

Lucid Air modeli lüks aracın batarya kapasitesi 130 kWh rakibi olan Tesla S modelinden 30 kWh daha fazla batarya kapasitesi sunuyor. Lucid motors enerji partneri olarak Samsung firmasıyla şarj başına 400 mil yaklaşık 650 km menzil sunuyor. Şirket araç sahiplerinin lüks ihtiyacını ve taşıma ihtiyaçlarını da düşünerek daha geniş ve daha fazla yolcu kapasitesi sunmayı planlıyor.

Güç söz konusu olduğunda 600 Beygirlik muazzam bir güçle bir canavar sunuyor. Ayrıca bu araç için sıfırdan 100 km hıza 2,5 sn gibi bir sürede ve aynı anda 1000 Beygir birleşik güç basarak çıkıyor. Bu da akıl sınırlarını zorlayacak bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Şirket şu anda standart sürüm  2.500 $ depozit ödeyerek 255 adet lansman aracının üretimiminden sonra  üretime başlayacak model için sıraya girmiş oluyorsunuz. 25.000 $ ödeyerek de 255 adet lansman aracından birine sahip olmak için ödeme yapıyorsunuz. Tabi bu ödemeler ön ödeme oluyor. Araç üretiminin başlangıcında gerçek fiyatlar belirlenecek.

Derek Jenkins şirketin tasarım başkan yardımcısı olarak tasarladıkları araçla ilgili “Alçak ve uzun bir araç istedik, havayı rahatlıkla delebilecek bir araç.”,  “Sıvı metal formuna ve estetiğinine benzer bir araç ” dedi.

Dediklerinde de haklı oldukları görülüyor. Oldukça estetik ve güç canavarını bir araya ustaca getirmişler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. 800XL dedi ki:

    Elektrikli otomobilde oyuncu sayısı artıyor bu güzel haber. Elektrikli otomobilde rekabetin artması biz kullanıcılara daha ucuz elektrikli otomobil, daha uzun menzil olarak geri dönecektir.

BİR YORUM YAZ