Megaupload’ı Kuran Kim Dotcom İade Ediliyor.

  • 21 Şubat 2017
  • 902 kez görüntülendi.

Yeni Zelanda Yüksek Mahkemesi, Megaupload‘ın kurucusu olan ve hakkında yakalama kararı olan Kim Dotcom‘u  ABD‘ye iade kararı verdi.

Megauploadı Kuran Kim Dotcom İade Ediliyor

Kim Dotcom 2005 yılında Megaupload’ı kurdu. Aradan geçen zamandan sonra 2012 yılında dünyadaki internet trafiğinin %4‘lük bir kısmını kontrol edebilen devasa bir veri indirme ve yükleme sitesi haline geldi. Korsan veri indirilmesi sebebiyle film ve müzik sektörünü 500 milyon dolarlık bir zarara uğrattığı söylenmekte. Bundan dolayı ABD‘de hakkında yakalama kararı çıkartılınca ülkeyi terk edip Yeni Zelanda’ya sığındı ve bu ülkenin vatandaşlığını alarak burada yaşamaya başladı. Burada vatandaşlık hakkını kazandıktan sonra birçok avantaja sahip olmuştur.

Kim Dotcom Yeni Zelanda’da Mega adıyla yeni bir veri paylaşım sitesi kurdu. ABD tarafından 2015 yılından bu yana Dotcom’un iadesi için Yeni Zelanda ile devap eden iade mahkemesi sürüyordu. 2015 yılında Kim Dotcom‘un ve ortaklarının ABD‘ye iadesini Yeni Zelanda mahkemeleri karar vermişti. Ancak Dotcom; Megaupload‘ta yer alan dosyaların sadece barındırıldığı, yükleme işleminin yapılmadığı, yükleme işleminin kullanıcılar tarafından yapıldığını söyledi. Bundan dolayı suçlanamayacağını, dolayısıyla iade talebine karşı itiraz etti.

Yeni Zelanda Mahkemesi geçtiğimiz gün verdiği kararında Kim Dotcom‘un ülkesine iade edilebileceğine karar vererek itirazını reddetti.

Mahkemenin bu kararının ardından Dotcom twitter hesabından telif hakkı ihlallerinin Yeni Zelanda kanunlarına göre internet üzerinden kullanıcıların yapacağı işlemler için suç teşkil etmediğini, verilen kararın kendisine özel bir duruma göre verildiğini ve bu verilen kararın yanlış olduğunu söyledi.

Verilen bu karara Kim Dotcom ve Megaupload‘ın diğer ortakları itiraz edeceklerini beyan ettiler. ABD yetkililerinin beyanına göre Kim Dotcom Megaupload üzerinden 150 milyon dolar gelir elde etmiş bununla beraber film ve müzik sektörünü de 500 milyon dolar zarara uğratmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ