Mercedes City Pilot Sürücüsüz Otobüsüyle İlk Yolculuğunu Yaptı

  • 19 Ekim 2016
  • 1.114 kez görüntülendi.

Dünyada en tanınmış otobüs üreticisi olan Mercedes firması CityPilot adını verdiği sürücüsüz otobüsünün tanıtımını yaptı. İlk test sürüşünü Amsterdam’da gerçekleştiren otobüs hakkında detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Mercedes Benz CityPilot

Farklı otomobil ve teknoloji firmalarının sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmalar yaptığını biliyoruz. Buna sessiz kalmayan Mercedes firması  üretmiş olduğu, yeni teknolojilerle donatılmış geleceğin otobüsünü tanıttı.

Mercedes CityPilot otomatik sürüş sistemine sahip otobüsünün ilk test sürüşünü Hollanda Amstrerdam’da Schiphol Havaalanı ile Haarlem arasındaki 20 kilometrelik mesafeyi ekspres otobüs güzergahı üzerinden giderek tamamladı. Otobüs, yaya yollarında, viraj ve dönüşlerde insan müdahalesine gerek duymadan geçerek testi başarıyla noktaladı.

Mercedes firması kamyonlarda kullanmış olduğu otonom sürüş teknolojisini yeni üretmiş olduğu otobüs üzerinde uygulayıp geliştirerek bu Highway pilot sistemini uyguladı. Bu sistem bir yerleşim yerinde belirli güzergahı olan otobüslerin ihtiyaçları doğrultusunda firma tarafından düzenlendi. Üzerinde farklı sensörler, kameralar ve radar tarayıcı sistemi bulunan otobüs trafik sinyalleri, yayalar ve trafikte bulunabilecek çeşitli araç ve engelleri tanımlayabiliyor. Bu otobüs gelecekte kullanılabilecek sürücüsüz otobüsler için bir başlangıç olabilir. Artık gelişen teknoloji insan faktörünü aradan çıkarmaya başladı. Bu insanlık için nasıl olur gelecek zaman bunu bize gösterecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ