Microsoft Facebook’u Satın Almaya Çalışmış

  • 24 Ekim 2016
  • 1.037 kez görüntülendi.

Teknoloji devi Microsoft‘un Facebook‘u 2010 yıllarında satın almak için 24 milyar dolar teklif ettiği öğrenildi. 

Microsoft Facebook'u Satın Almaya ÇalıştıMicrosoft firmasının diğer bir teknoloji devlerinden olan Facebook’u 2010 yılında 24 milyar dolara teklif ederek  almak istediği ortaya çıktı. Microsoft’un eski patronlarından   Steve Ballmer, katıldığı bir televizyon programında CNBC televizyonuna verdiği röportajında 2010 yılında Facebook’u satın almak için Microsoft olarak 24 milyar dolar teklif ettiklerini açıkladı.

Microsoft’un eski CEO‘su yapmış olduğu bu röportajda, bugüne kadar hiç yapılmamış olan bu açıklamayla ilgili olarak Facebook henüz gündemde değilken Microsoft Facebook’a talip olmuş ancak Facebook’un kurucusu ve sahibi olan Mark Zuckerberg bu teklifi kabul etmemiş.

Facebook Firma Değeri

Yahoo firması da 2004 yılında Facebook kurulduktan 2 yıl sonra sadece üniversite e-posta adresine sahip öğrencilerin üye olup erişebildiği bir platform iken 2006 yıllarında 1 milyar dolar teklif sunduğu da daha önce gündeme gelmişti.

Microsoft firması geçtiğimiz aylarda 24.6 milyar dolar ödeyerek LinkedIn‘i şirket bünyesine katmıştı, ancak yıllar önce de Facebook’u satın almak için 24 milyar teklifin de Mark Zuckenberg tarafından  geri çevrildiğini anlattı. Ballmer o yıllarda Facebook için teklif edilen bu bedelin çok büyük bir meblağ olduğunu da ekledi.

2010 yılında “The Facebook Effect” isimli bir kitap yayınlayan David Kirkpatrick‘te kitabında Microsoft’un Facebook hisselerini küçük parçalar halinde alarak 5-6 yıl içerisinde Facebook’a sahip olabileceğinden bahsetmişti.

Ballmer;  Twitter‘ı hiç satın almayı hiç  istemediğini, şirketin en büyük hissedarı olmasına karşın Twitter’ın içeriği nedeniyle düşünmediğini ama şartların bunu gerçekleştirdiğini söyledi.

Şu anda Facebook’un kurucusu ve sahibi olan Mark Zuckerberg 378 milyar dolar değere sahip Facebook ile birlikte 55.3 milyar dolarlık serveti ile dünyanın dördüncü en zengin insanı konumundadır.

Microsoft’un eski CEO’su olan Steve Ballmer ise Los Angeles Clippers‘ın sahibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ