Microsoft Project Scorpio ile İddialı Geliyor.

  • 12 Mart 2017
  • 1.065 kez görüntülendi.

Microsoft üzerinde çalıştığı yeni Project Scorpio ile gerçek 4K deneyimi konusunda çok iddialı konuşuyor. Firmanın internet sitesinde bilgiler gelmeye başladı. Ancak henüz satın alma şansınız yok.

Microsoft Project Scorpio ile İddialı Geliyor

Project Scorpio Nedir?

E3 2016 oyun tanıtım fuarında duyurusu yapılan Project Scorpio hakkında çok ayrıntılı bilgiler verilmemiş ancak 4K ve HDR destekli oyunların oynanabileceği ve arttırılmış gerçeklik (VR) desteğinin bulunacağından bahsedilmişti.

Microsoft Xbox Store‘da artık Scorpio ile ilgili görüntüler vermeye başladı. Xbox Store‘da yayınlanan bilgilere göre Microsoft; Project Scorpio için çok iddialı konuşuyor. Cihazla ilgili olan sayfada “ İlk ve gerçek 4K deneyimi” diye bahsediyor. Böyle olunca PlayStation 4 Pro‘nun da 4K olduğunu düşünürsek kafalarda soru işareti oluşuyor. Scorpio gerçek 4K deneyimini sunacaksa PlayStation Pro 4K deneyimini sunmuyor mu? Söylentilere göre PS4 görüntüyü upscale ederek yayınladığı, yani başka bir deyişle 4K çözünürlükte olmayan görüntüler upscale yöntemiyle 4K gibi gösterildiği iddiası var. Bu konuda Sony firması bir açıklamada bulunur diye düşünüyoruz. Çünkü bu kesin bir bilgi değil dedikodudan ibaret. Scorpio’nun da 4K iddiası şu an sadece söylemden ibaret. Scorpio için Upscale yöntemini kullanıp kullanmadığı E3 2017 etkinliğinde açığa kavuşacak.

Scorpio’da en büyük yenilik 4K oyun ve HDR desteğinin olması. Ancak 4K televiyonunuz yoksa bu desteğin bir işe yaramayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4K oyunları tabi ki 4K destekli televizyonda daha iyi deneyimleneceği şüphesizdir. Firmanın yaptığı açıklamaya göre Project Scorpio ile Supersampling teknolojisini kullanarak 1080P ekranlarda normal 1080P oyunlara göre daha kaliteli bir görüntü elde etmek mümkün olacak.

FullHD ile elde edilen kaliteyi 4K destekli oyunlarda Scorpionun Supersampling teknolojisi ile bir üst seviyeye çıkartıyorsunuz. Ancak sadece 4K destekli oyunlarda bu mümkün oluyor. Scorpio ile geriye dönük olarak daha önce çıkmış Xbox oyunlarını oynamak mümkün olacak. Tabi bu oyunların birçoğu 4K çözünürlükte olmayacak. Oyunlar 4K olmasa da bunu destekleyen bir cihazda daha akıcı fps oranlarıyla oynanabilecek. Bununla ilgili olarak PS4 konsolu için güncelleme yayınlanmıştı.

Microsoft ayrıca, konsolun oyun görsellerini 60Hz’de çalıştırabileceği ve bunun da TV’nizdeki yenileme hızıyla senkronize edilen yumuşak ve pürüzsüz görüntülere sahip bir oyun deneyimi anlamına geliyor.

Project Scorpio Teknik Özellikleri

Scorpio teknik özellikleri olarak kısaca bahsedersek;

  • En önemli özellik gerçek 4K deneyimini yaşatacak olması,
  • 6 Teraflop grafik gücüne sahip bir konsol olarak, Xbox One’ın sahip olduğu  GPU kapasitesinden dört buçuk katı daha güçlü olup, bugüne kadar açıklanmış olan en güçlü konsol konumuna yerleşiyor.
  • Sekiz çekirdekli işlemci kapasitesine sahip, Xbox One’dan beş kat daha güçlü olacağı söylenmekte.
  • 320 GB/s bellek bant genişliğine sahip olacak. 

Project Scorpio Çıkış Tarihi ve Satış Fiyatı

Microsoft’un E3 2017 etkinliği 11 Haziran tarihinde gerçekleşecek ve firmanın bu etkinlikte Scorpio‘yu tamamen tanıtması bekleniyor.

Fiyat olarak VR uyumlu bir bilgisayarın en düşük fiyatı yurtdışında yaklaşık olarak  800-900 dolar gibi bir maliyet teşkil ediyor. Scorpio konsolun fiyatının da bu seviyelerde olması bekleniyor ki bu fiyat bize göre yüksek görünüyor. Bu fiyat Xbox One S ile karşılaştırıldığında temel modelinin 300 Dolar civarı yurtdışı satış fiyatı olduğunu düşünürsek üç katı bir fiyat karşımıza çıkıyor. Bakalım merakla bekleyeceğiz.

Project Scorpio firma tanıtım (official) videosu

Yeni konsolla ilgili Microsoft tarafından yayınlanan video aşağıda verilmiştir. Merak edenler için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ