Microsoft Sculpt Comfort V4S Klavye Uzun Kullanım Video İncelemesi

  • 29 Ekim 2016
  • 2.143 kez görüntülendi.

Microsoft Sculpt Comfort V4S Klavye Uzun Kullanım İncelemesi

3-microsoft-sculpt-comfort-v4s
Rahatlık için tasarlanan Sculpt Comfort Keyboard klavye, farklı ergonomik yapısı ile sıradan klavyelerden ayrılıyor. Uzun süreli kullanımda bileklerde meydana gelecek ağrıyı azaltmakla birlikte yapısı sayesinde kolların, ellerin ve bileğin daha rahat konumda kalmasına olanak sağlıyor.

1-microsoft-sculpt-comfort-v4s
Eğimli klavye yapısı ile ele tam olarak oturan Sculpt Comfort klavye çıkarılabilir pedli avuç desteği ile birlikte geliyor. Bu avuç desteğinde avuç yükseltisi de bulunmaktadır. Oldukça kaliteli bir yapıya sahip olup kolay kolay yıpranmayacak nitelikte olan avuç pedi klavyeden çıkarılabilmektedir. Bu ergonomik özellikler sayesinde uzun süreli kullanımlar sonucu, özelliklerde bileklerde meydana gelebilecek ağrılı yaralanmaların önüne geçilip konforlu bir yazım şekli geliştirilmiştir.

2-microsoft-sculpt-comfort-v4s

Space-Backspace

Klavye ile birlikte gelen belkide en büyük özellik space-backspace tuşu. Standart klavyelerde altta orta kısımda bulunan space tuşu, Sculpt’da ikiye bölünmüş durumda. Sol taraftaki kısım istenildiği takdirde backspace tuşu olarak kullanılabilmekte. Aksi durumda her iki tuş da space tuşu olarak kullanılmakta. Bu tuşun amacı ise yazım esnasında backspace tuşuna basmak için parmakların kaldırılmasına gerek kalmadan sol elin baş parmağı ile backspace tuşuna basabilme olanağı sunmasıdır. Fakat Sculpt’a sahip bir çok kullanıcı klavyeyi bu özellik için aldıktan sonra space-backspace tuşu çalışmıyor şikayeti ile klavyeye ait Sculpt Comfort Driver arayışına girmektedir. Halbuki klavyenin driver ihtiyacı yoktur. Space-Backspace tuşunu aktif hale getirebilmek için her iki tuşa da aynı anda 3 saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır.

12-microsoft-sculpt-comfort-v4s

Fonksiyon Tuşu

Sağ üst köşede bulunan fonksiyon tuşu sayesinde klavyenin üst tarafında bulunan 15 tuşun fonksiyonu değiştirilebilmektedir. İki moddan birisinde normal F1,F2,F3.. tuşları yer alırken, diğer mod da multimedya, araçlar, kolay kullanım tuşları tarzında özellikler aktif olmaktadır.

11-microsoft-sculpt-comfort-v4s

Avuç Yükseltisi

Avuç yükseltisinin kaliteli ve bilekleri rahatlatan yapısının yanında ilginç bir özelliği daha var. Standart klavyelerde klavyenin alt tarafında arka kısımlarda yükselteçler açılarak klavye ile yazım kolaylaştırılmaya çalışılır. Fakat Sculpt’ta durum tamamen farklı. Çünkü Sculpt’ta yükselteçler ön tarafta. Bu sayede klavyenin ön tarafı yükselmekte ve daha ergonomik bir yapıya kavuştuğu için de bilek ağrılarının önüne geçilmiş olunmaktadır.

7-microsoft-sculpt-comfort-v4s
105 tuşlu olan klavyenin sessiz tuş takımı yok ama rahatsız edici bir sesi de yok. Aslında tam ideal bir şekilde tasarlanmış. Klavye 2 kumanda pili (2xAAA) ile çalışmakta. Pil doluluk oranı göstergesi de mevcut olan Sculpt’ın 7 aylık kullanım sonunda bile hala pillerinin bitmediğini de belirtelim.
Son olarak klavyenin tek olumsuz yanını da biraz değinelim. Klavyenin alıcısı maalesef eski tarz olan büyük boyutlulardan. Bu özellikteki bir klavyeye tak-unut bir nano alıcı konulması gerekliydi diye düşünüyorum.

6-microsoft-sculpt-comfort-v4s
Ayrıca dikkat edilmesi gerekli olan bir hususta şu ki: piyasada satışta olan birçok Microsoft Sculpt Comfort V4S klavye var. Fakat 0018,0016 gibi kodlarla satılıyorlar. Bu kodlar hangi dil desteğine sahipse o ülkenin kodu. Örneğin 0017 kodu Rusya’ya ait. Yani klavye, Rusça olarak üretilmiş. Sonra satıcı tarafından Türkçe harflerin bulunması gerekli olan tuşların üzerine yapıştırma ile Türkçe harfler yerleştirilmiş. Yapıştırılan stickerların oldukça kaliteli ve kolay kolay yıpranmayacağını da belirtmek lazım. Kullanımda herhangi bir sıkıntı doğurmayan bu durum, birkaç yıl sonra yapıştırmalar yerinden çıkarsa can sıkabilir. Bunu önlemek için Türkçe dil seçeneğine sahip olan model seçilebilir.
Piyasada 70 TL civarına bulunabilen Microsoft Sculpt Comfort V4S Klavye, fiyatından çok daha fazlasını sunan uzun süre severek kullanacağınız bir klavye olacak.

Microsoft’un son etkinliğinde yeni sculpt klavye modelini tanıttığını da notlarımıza ekleyelim.

Microsoft Sculpt Comfort V4S Klavye modelinin uzun kullanım video incelemesini de sizlerle paylaşıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ