Microsoft Windows 10 Güncelleme Dosyalarının Boyutlarını Küçültüyor

  • 07 Kasım 2016
  • 1.004 kez görüntülendi.

Microsoft; Windows 10 güncellemelerini hepimizin kabusu olmaktan çıkaracağını açıkladı. Windows güncelleme dosyalarının boyutlarında üçte bir oranında azalacağı, yaklaşık %35 oranında azaltacağını açıkladı.

Windows 10 Güncelleme Dosyaları Boyutları Düşüyor

Microsoft Windows 10 çıkışıyla beraber işletim sisteminin güncelleme stratejisini değiştirdi. Neden olarak güvenlik açıkları, yazılımdaki eksiklikler gösterilse de esas problem sadece güncelleme değil.

Windows 10‘dan önce işletim sistemi güncellemelerini manuel olarak istediğimiz zaman yapabiliyorduk. Windows 10 ile beraber güncellemeler bizim kontrolümüzden çıktı. Bilgisayarı açtığımızda güncelleme varsa bilgisayarımız bizim isteğimiz dışında güncellemeye geçiyordu. Bu da acil bir işimiz varsa tüm işleri bırakıp 1-2 saat bilgisayarın güncellemeyi tamamlamasını bekliyorduk. Bu da çoğu zaman bizlerin sinirlerinin altüst olmasına sebep oluyordu. Düşünün şirket müdürü sizden acil bir sunum veya çalışma istiyor, açıyorsunuz bilgisayarı tam çalışmaya başlıyorsunuz güncelleme başlıyor.

Microsoft bu şikayetlerden sonra güncellemenin rastgele kurulması işlemine Windows 10  Yıldönümü güncellemesi yani büyük güncelleme ile son verdi. Bundan sonra kullanıcılar ayarlar kısmından güncellemeyi günün herhangi bir saatine programlayabilmelerinin yolu açıldı. Ama sonuçta bu da güncellemeden kaçış yok güncelleme mutlaka yapacaksınız anlamına geliyor. Güncellemeyi zaten bizde sistem güvenliği ve sistemin stabil çalışması açısından istiyor ve Microsoft‘tan bekliyoruz.

Windows 10 Creators Update

Diğer bir güncelleme konusunda sıkıntı da güncelleme dosyalarının boyutlarıdır. Kotalı internet kullanıcılarını direk ilgilendiren bir konudur bu. Windows bir güncelleme attığı zaman kota değerlerimiz limite daha çok yaklaşıyor. Firma bu soruna da yakında çıkartacak olduğu Creators Update ile biraz da olsa yüreklere su serpmeyi amaçlıyor.

Creators Update ile güncelleme paketi tek paket değilde birden fazla yama paketi halinde yayınlanacak olup, ihtiyaç olan paket  indirerek veri ve zaman tasarrufu yapılabilecek. Sistem hangi güncelleme paketlerinin indirileceğini hangilerine ihtiyaç olduğunu belirleyip sadece ihtiyaç olan güncelleme dosyalarını indirecek ve güncellemeyi yapacak. Daha önce  güncelleme işleminde güncelleme yapılan cihazın işlemcisine bütün yük biniyordu. Bu da düşünülerek işlemin bir kısmının uzak sunucuya yaptırılarak özellikle mobil cihazların işlemcilerinin yüklenmesini önlemek ve böylece batarya tasarrufuna katkıda bulunulması hedeflenmiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kadir dedi ki:

    İsabet olmu ş bence. Güncellemelerin uzun olması ve kafasına göre zamanlarda güncelleme yapması sinir bozucuydu.

BİR YORUM YAZ