Milli Arama Motoru Geliyor.

  • 25 Aralık 2016
  • 1.069 kez görüntülendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tamamen yerli bir arama motoru yapımı için çalışmaların başlatıldığını duyurdu.

Ülkemizde ait tamamen yerli arama motoru bulunmamakta. Dolayısıyla dış kaynaklı arama motorları da çeşitli bilgilerin yurtdışına paylaşılmasına neden olarak güvenliği tehlikeye düşürebilecek sorunlar olabiliyor ayrıca kullanıcı bilgileri paylaşılarak reklam ve ticari çıkarlar için kullanılabiliyor.

Yerli arama motorları ülkelerin kendi dilleriyle internet ortamında tamamen o ülkeye ait yazılımlarla kendi kaynaklarını başka ülkelerle paylaşmadan kendi ülkesindeki kullanıcılara hizmet vermesi ilkesine göre çalışıyor. Böylece kullanıcı bilgilerinin başka kaynaklarca kullanılarak ticari amaçlar için kullanılmasını engellenmiş oluyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘ın bir Manisa‘da yerel bir Tv kanalında yaptığı söyleşide artık Türkiye‘nin de yerli bir arama motoruna ihtiyaç duyulduğundan bahsetti. Bu ihtiyaca binaen de konuyla ilgili gerekli çalışmaların başladığını da söyledi. Yeni arama motorunun aynı zamanda tüm dünya ile entegreli çalışacağını belirten Sayın Bakanımız Arslan; entegrasyon konusunda taviz verilmeyeceğini ve bununla beraber Türkçe içeriklerin de en iyi şekilde destekleneceğinin sinyallerini verdi. Aynı zamanda Türkçe karakterleri destekleyen yazılımların da geliştirilmesi ve desteklenmesinin ülkemiz adına çok faydalı olacağından bahsetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ