Nano Disklerle Kanser Mücadelesi

  • 28 Aralık 2016
  • 1.129 kez görüntülendi.

Nano disklerle mevcut kanser hücreleri öldürülecek tekrar oluşması da engellenecek.

Yakın gelecekte kanser hastalığının tedavisi mümkün olacak. Vücudumuza; kanser tedavisi için özelleştirilmiş nano diskler enjekte edilerek kanser tedavisi için büyük bir adım atılmış olacak.

Michigan Üniversitesindeki bilim adamlarının yaptığı araştırmalar olumlu sonuçlar vermeye başladı. Vücudumuza enjekte edilecek olan nanodiskler doğal olarak nanoteknolojiyle üretildiği için gözle görülmesi imkansız. Boyut olarak ta 10 nm  olan bu nanodiskler dolaşım sisteminde rahatlıkla dolaşabilecek.

Her bir nanodisk  bağışıklık sistemimimizde kanser hücrelerini tanıyan ve onlarla savaşan T-hücrelerine öğretmek için neoantijenle  veya bir çeşit aşı diyebileceğimiz kanser hücresinin pasifleştirilmiş hali olan hücrelerle yüklü olacak. Bu neoantijenler veya pasif kanser hücreleri T-Hücrelerini uyararak kanserli hücreleri tanımasını sağlayacak. Böylece tanınan kanser hücreleri ile savaşmak kolaylaşacak. Böylece mevcut kanser hücreleri T-Hücreleri tarafından öldürülecek ve yeniden ortaya çıkmalarını engeller.

Yapılan bu araştırmalar şu anda fareler üzerinde denenmiş olup olumlu sonuçlar alındığı için insanlar üzerinde de iyi sonuç vermesi bekleniyor. Farelere verilen nanodiskler  kanser hücrelerinin tamamını 10 gün gibi kısa bir sürede yok etti ve 70 gün sonra yeniden aynı kanser hücreleri verildiğinde bile bu kanser hücrelerini de yok etti. Bu çalışmalar şimdi insan DNA sına benzer daha büyük hayvanlar üzerinde de denenerek sonuçlarına göre insanlarda da kullanıp kullanılmamasına karar verilecek. Bu teknolojiyle kanserin sonu geliyor diyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ