Nokia Apple’a Telif Davası Açtı.

  • 22 Aralık 2016
  • 888 kez görüntülendi.

Tekrar telefon pazarına geri döneceği açıklanan Nokia’dan büyük hamle; Apple‘a patent davası açtı.

Nokia Apple'a Patent Davası Açtı

Geçmiş dönemlerde efsane telefonlarla adından söz ettiren ve ülkemizde çok tutulan bir marka olan Nokia akıllı telefon pazarında ses getiremedi. Uzun bir aradan sonra akıllı telefon üretimine tekrar başlayacak olan Nokia firması zirvede olduğu dönemlerde kullandığı telefon teknolojileri için sayısız patent sahibi bulunuyor. Ayrıca akıllı telefonlar için de her ne kadar üretim yapmasa da birçok patentin sahini olan Nokia, bu teknolojileri kullanan firmalardan da telefon üretimi yapmadığı bu süre zarfında bile patent ücreti alıyordu. Ancak Apple firmasının Nokia‘ya ait olduğu söylenen ve ürünlerinde kullandığı 32 ayrı patent için ödeme yapmadığı belirtilerek dava açıldı.

Apple firması ise açtığı karşı davada Nokia’ya patent için ücretlerini ödediğini ancak Nokia’ya ait olduğu söylenen yaklaşık dokuz adet firma aracılığıyla fahiş fiyatlarda telif hakkı istediği yönünde iddialar var. Mesela Microsoft Nokia‘yı satın almış olsa da Nokia’nın patent işini yürüten Nokia Technologies firması ayrı bir firma olarak çalışıyordu. Bu firma Microsoft tarafından satın alınmamıştı.

Almanya’nın Dusseldorf, Mannheim ve Münih‘deki Bölgesel Mahkemelerde ve Teksas,  ABD Bölge Mahkemesinde açıldı. Açılan davaları kapsayan 32 adet patent bulunuyor bu patentler User interface (kullanıcı arayüzü),yonga setleri, anten teknolojileri, yazılım, yonga setleri ve diğer parçaların teknolojilerini içeriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ