Nomofobi ve Netlessfobi Ülkemizde Ciddi Boyutlara Ulaştı

  • 01 Kasım 2016
  • 1.723 kez görüntülendi.

Nomofobi cep telefonsuz kalma korkusu ve Netlessfobi internetsiz kalma korkusu çağımızın en önemli teknolojik hastalıklarından.

nomofobi-nedir

Nomofobi Nedir?

Nomofobi;  cep telefonundan uzak kalma korkusu olarak tarif edebiliriz. Kişi cep telefonuyla o kadar artık bağ kurmuştur ki telefonunu unutmayı, kaybetmeyi veya şarjının bitmesine dahi tahammül edemeyecek duruma gelir. Kişi bu tür durumlara karşı sürekli bir kaygı ve endişe duyar. Kriz geçirme haline bile girebilir.

Netlessfobi Nedir?

Netlessfobi; internetsiz kalma korkusu olarak tanımlanır. Kişi internetten uzak kaldığı zaman mevcut alışkanlıklarından dolayı strese girer endişeli bir hal alır bu da krize kadar giden bir süreci tetikleyebilir.

Etkileri Nedir, Korunmak için Neler Yapmalıyız ?

Nomofobi (Nomofobia) ve Netlessfobi (Netlessfobia) çağımızın teknolojik hastalıklarındandır. Teknoloji ve mobil cihazlar hayatımıza o kadar girdi ki artık onlardan mahrum kalmak bir yana mahrum kalmanın düşüncesi bile insanları stress, kriz durumları hatta ve hatta batı da intihara varan tehlikeli süreçleri tetikleyebilmektedir. Olay artık bu boyutlara geldiği için konunun ele alınması gerekiyor. Belki de geç bile kalındığını düşünüyoruz.

İnsanlar çağımızın modern yalnızlığı içine girdiler teknolojik köleler konumuna getirildik belki de farkında olmadan. Şunu diyebilirsiniz ne yapalım teknolojiyi komple bırakalım mı? Asla öyle bir durum da söz konusu olamaz bile. Çünkü teknoloji, modern yaşamın bir gerekliliğidir. Olmazsa olmazıdır. Her ne kadar bizi bağımlı hale getiriyorsa bu bağımlılığın asıl nedeni kendimizden kaynaklanıyor. Teknolojinin bize sağladığı faydalar tartışılmaz. Hayatımıza türlü kolaylıklar ekonomik çözümler sunuyor. Sadece bu olguyu ayarında, dozunda tutabilmek asıl sorunumuz. Böyle yaptığımız zaman zaten her şey hallolmuş oluyor.

netlessfobi-nedir

Orta yaş gruplarında bu bağımlılık  nispeten daha az oluyor. Çünkü orta yaş grubu insanlar cep telefonsuz ve internetsiz hayatı yaşadı bunun ne demek olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla az çok bu teknolojinin hayatlarında pozitif veya negatif yaptığı etkinin de farkında oldukları için bu bağımlılığa varan sürecin farkındalar. Yani cep telefonu ve internetten uzak kalmanın olumsuz etkilerini üzerlerinde daha az hissediyorlar. Daha az etkileniyorlar. Ancak orta yaş ve ileri yaş gruplarında da bağımlı olanlar yok değil tabi. Ama günümüzün gençleri ve onlardan sonra gelen nesiller tamamen bu hazır teknolojik cihazlar ve teknolojik kullanımın, tüketim varken doğup büyüdükleri için artık hayatlarının ayrılmaz bir parçası gibi görmeye başlıyorlar. Bu da yoksun kalma durumunda intihara varan çok korkutucu  sonuçlara sebep olabiliyor. Bir nevi uyuşturucu bağımlılığı gibi bağımlı hale geliniyor. Tıbbi tedavi gerektiren durum ortaya çıkıyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle ergenlik çağında  zamanını internet ve cep telefonuyla geçiren gençlerde okula gitmeyi istememe gibi etkilerin oluştuğu böyle durumlarda da beynin kimyasında bozulma oluştuğu saptanmıştır. Bu durumda tıbbi tedavi gerektiği hastane ortamında belirli bir süre hasta ilaç tedavisiyle beraber mobil cihazlardan ve internet ortamından uzak tutulmakta daha sonra grup terapilerine sokarak internet ve telefonun aşırılığının zararlarını algılaması sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ