Okullarda Cep Telefonu Kullanımına Sınırlama Geliyor.

  • 30 Ekim 2016
  • 1.562 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni yayınladığı yönetmelikle öğrencilerin okulda cep telefonu kullanımına sınırlama getiriliyor. 

Ders Esnasında Cep Telefonu Kullanana Disiplin Cezası

Ülkemizde cep telefonu kullanımı gitgide yaygınlaşırken özellikle okullarda cep telefonu kullanımı önemli bir sorun teşkil etmeye başladı. Öğrenciler ders aralarında cep telefonlarıyla meşgul olurken ders esnasında da telefonlarını açık tutarak öğretmen ve öğrencilerin dikkatlerini dağıttığı ve disiplini bozduğu görülmekteydi. Bu sorunları değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı cep telefonu kullanımı ile ilgili hazırlanan yönetmelik dün itibarıyla Resmi Gazetede yayınlanarak uygulamaya başlanıyor.

Ders Esnasında Cep Telefonu Kullanana Disiplin Cezası

Bir dönem okullarda cep telefonu kullanmak ve bulundurmak yasaklanmıştı ancak 17 Ağustos depremiyle beraber velilerden gelen yoğun tepkiler üzerine iletişim hakkının engellenemeyeceği uyarısıyla cep telefonu bulundurmak tekrar serbest hale geldi. Ancak tabi öğrenciler bu kullanımı ders esnasında da devam ettirmeye başladı.

Yeni yayınlanan yönetmelik gereği bundan böyle ders devam ederken cep telefonunu kapatmayan, ders sırasında cep telefonunu kullanmaya devam eden öğrenciler için disiplin cezası geliyor. Yeni genelgeyle beraber okullarda cep telefonu bulundurma ve kullanma ile ilgili öğrencilerin nelere dikkat etmesi gereken kurallar net bir biçimde belirtilmiş.

Okullarda, değişik güvenlik sebeplerinden dolayı öğrencilerin cep telefonu kullanmasına müsaade ediliyor ancak ders sırasında hiçbir şekilde cep telefonu kullanımı kabul edilmiyor. Eğer öğrenci, cep telefonu kullanırken yakalanırsa disiplin kuruluna sevk edilecek. Önceden ders esnasında öğrencinin cep telefonu kulladığı tespit edildiğinde cep telefonuna bir süreliğine el konuyordu. Bu da velilerden gelen itirazlarla telefon tekrar iade ediliyor, caydırıcılığı yoktu. Bütün bunlarla beraber öğrencilerin sosyal medyada yaptıkları olumsuz paylaşımlar da disiplin suçu kapsamına girecek.

Sosyal Medya Hesaplarındaki Paylaşımlara Sınırlama

Öğrencilerin sosyal medya Facebook, Twitter, Instagram vs. paylaşımları da mercek altında olacak. Ders esnasında sosyal medya paylaşımı da yasaklanıyor. Ders dışında da öğretmenlerine, okul yöneticilerine, okullarıyla ilgili ve öğrencilere  hakaret içeren, küçük düşürücü, küfür, argo içeren kelimeler içeren paylaşımlarda bulunan ve bu paylaşımları beğenen öğrenciler de disiplin suçu işlemiş sayılabilecek ve gerekli görüldüğü takdirde disiplin kuruluna sevk edilebilecek.

Bu yaptırımların öğrenciler arasında tepkiyle karşılanacağı, bu tepkilerin de sosyal medya üzerinden paylaşılacağı şüphesiz görülüyor. Ancak öğrenci ve velilerin  eğitim amacıyla gidilen okullarımızda ders esnasında cep telefonu veya sosyal medya kullanıp paylaşımlar yapmak, ayrıca ders dışında da sosyal medyada olumsuz yapılan paylaşımların doğru bir tutum olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Eğitim alma  ve kişi hak, özgürlüklerine herkesin saygılı olması gerektiği göz önünde her zaman tutulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ