Opel’in Peugeot’a Satışı Konusunda Anlaşmaya Varıldı.

  • 04 Mart 2017
  • 1.031 kez görüntülendi.

General Motors firmasının bünyesinde faaliyet gösteren Opel; Fransız PSA grubuyla anlaşarak  Peugeot’a satışı konusunda mutabakata varıldı.

Opel'in Peugeot'a Satışı Yapıldı

Daha önceki yazımızda ABD de faaliyet gösteren General Motors; sahibi olduğu Opel‘i; Peugeot, DS ve Citroen gibi markaları elinde bulunduran  Peugeot Societe Anonyme (PSA) grubuna devri konusunda görüşmeler yapıldığından bahsetmiştik. Görüşmelerde bulunan bu iki şirkette haberleri doğrulamıştı. Yaklaşık 2 haftadır gündemi meşgul eden bu görüşmeler nihayet sonuçlandı.

Reuters‘in yaptığı habere göre iki firmanın önümüzdeki pazartesi günü masaya oturarak anlaşmanın imzalanacağı ve imzadan sonra kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. Fransız PSA grubu bu markayı bünyesine katarak Volkswagen‘den sonra Renault firmasını geride bırakarak Avrupa’da ikinci sıraya yerleşecek.

Opel markasının İngiltere’de satışı yapılan Vauxhall‘ın da PSA bünyesine geçeceği söylentileri var. Ayrıca firmanın 10 milyar dolara yakın piyasaya borç ve tazminat ödemesi bulunuyor.

Diğer yandan satış haberleriyle beraber Markanın üretim yaptığı ülkelerdeki fabrika çalışanları tedirgin. Zira satış sonrası  yeni sahipleri yeni bir yapılanmaya gittiğinde mevcut çalışanlarla nasıl bir tasarrufa gideceği bilinmiyor. İşten çıkartmalar olabileceğinden bahsediliyor. GM‘nin sattığı ifade edilen Opel markasının tesislerinden olan İngiltere’de faaliyet gösteren Vauxhall‘da dört bin beş yüz kişi çalışan bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ