Otomobil ÖTV Oranları Tamamen Değişiyor!

  • 31 Ekim 2016
  • 1.607 kez görüntülendi.

Yeni tasarıya göre otomobil ve otomobil kategorisine giren panelvan türü yolcu ve yük taşıyan araçların Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları kriterleri tamamen değişiyor.

Otomobiller İçin Özel Tüketim Vergisi Oranları ÖTV

Hükümet otomobil ve otomobil kategorisine giren panelvan türü Yolcu ve yük taşıyan araçların vergi oranlarını tamamen değiştiriyor. Yeni vergilendirme kriterleri ile ilgili kanun tasarısını meclise gönderdi. Yeni kanun tasarısına göre bundan böyle otomobiller sıfır fiyatına , spor veya klasik model türüne, ağırlıklarına göre sınıflandırılıp ayrı ayrı ÖTV oranı uygulanarak vergi hesaplanabilecek. Şu anki ÖTV sisteminde motor hacmine göre hesaplama yapılıp aracın lüks veya normal, donanım özelliklerine bakılmadan vergilendirme yapılıyordu. Yıl sonuna kadar yetişirse yeni yılda yeni vergi oranlarıyla ödemelere başlanacak.

Otomobil Fiyatına Göre ÖTV Geliyor

Otomobil ve otomobil kategorisine giren panelvan türü, 9 kişiye kadar yolcu ve 3.5 tona kadar yük taşıyan araçlar yeni düzenlemeden faydalanacak. Araç fiyatları dikkate alınacak araç fiyatıyla beraber araç cinsi ve taşıma kapasiteleri de vergi oranını belirlemede kriter olarak alınacak. Böylece her otomobil için farklı vergi hesaplaması yapılabilecek.

Yapılacak olan düzenlemeyle elektrikli otomobiller için vergi oranları da yeniden belirleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ