PayPal Türkiye’de Tekrar Faaliyete Başlıyor.

  • 05 Aralık 2016
  • 1.126 kez görüntülendi.

Ülkemizden bizler de dahil olmak üzere binlerce müşterisi olan PayPal Türkiye’deki müşterilerini yüzüstü bırakarak ülkemizdeki faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. Paypal önümüzdeki yıl tekrar geri döneceğini belirtti.

PayPal Türkiye'ye Geri Dönüyor

Geçtiğimiz haziran ayında Paypal; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) zorunlu tuttuğu lisans izninin gereklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Türkiye’deki faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştı. Bununla beraber birçok müşterisini mağdur durumda bırakmıştı.

PayPal‘ın BDDK‘dan lisans alamamasının sebebi de finansal verilerin ülkemizde tutulmuyor olmasıydı. Oysa kanun gereği finansal işlem yapan kuruluşlar bu verilerinin ülkemizde mevcut serverlarda tutması gerekiyor, gerektiğinde yetkililerce kolaylıkla denetlenebilecek bir yapıda olması gerekiyordu. Ama PayPal sunucuları ülkemizde bulundurmuyordu. Bu sebeple çalışmalarını sonlandırmak zorunda kaldı.

Gelecek yıl için PayPal tekrar Türkiye’de faaliyetlerine başlamak için kolları sıvadığını duyurdu. Yeni bir sistem ile finansal çalışmalarına başlayacağını, zaman içerisinde de serverlarını ülkemize taşıyacağını belirtti. Alınan karar BDDK yetkililerinin onayından geçtiği belirtildi.

PayPal Türkiye’ye ne zaman dönecek ?

PayPal‘ın önümüzdeki yıl yani 2017 yılında Türkiye‘de faaliyetine başlaması için bir sorun kalmadığı belirtildi.

PayPal Nedir?

PayPal biliyorsunuz kredi kartını internet üzerinden alışverişlerde heryere vermeden sadece PayPal üzerinden alışverişlerinizi yaparak ayrıca da diğer PayPal hesaplarına kolayca para göndermeye olanak sağlıyordu. Bunun için PayPal hesabına kredi kartını tanımlıyorsunuz. Yapılan alışverişlerde ödeme seçeneği PayPal olarak  seçip firmanın güvencesi altında alışveriş yapıyorsunuz. Satıcı ile sorun çıktığında bunu PayPal‘a bildirerek gerekli işlemin yapılması hatta paranızın geri iadesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu haber eski müşterileri sevindireceğe benziyor. Ancak eski müşterilerin çoğu PayPal hesaplarını kapattılar, tekrar açmak isterler mi orasını bilemiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. RiverRaid dedi ki:

    Geç bile kaldı. İnternet üzerinden yapılan bazı iş modellerinde alternatifi olmayan bir sistemdi. Türkiye’de paypal faaliyetlerinin durdurulmasıyla PayPay kullanan birçok insan iş yapamaz oldu. PayPal’ın Türkiyede faaliyete geçecek olması isabet olmuş. Umarım çok gecikmez.

BİR YORUM YAZ