Porsche Elektrikli Araç Üretimine Başlıyor; Mission E

  • 30 Kasım 2016
  • 1.014 kez görüntülendi.

Porsche yeni tanıttığı elektrikli spor aracı olan Mission E ile iddiasını kanıtladı. Efsane araba markasından yine efsane bir model tamamen elektrikli otomobil olan Mission E’nin üretimine başlıyor.

Porsche Mission E Elektrikli Otomobil Fiatı Nedir

Biliyorsunuz Porsche firması şu anda Volkswagen firması bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Volkswagen Group tarafından düzenlenen basın toplantısı ile 4 kişilik kapasitesiyle dünyanın en ünlü markası olan Porsche; bugüne kadar üretmiş olduğu en muhteşem tasarıma sahip olduğu söylenen Mission E‘yi tanıttı.

Artık tüm dünyada elektrikli araç üretimi bir trend halini aldı. Fosil yakıtlara artık karbon salınımından dolayı savaş açılmış durumda. Özellikle Almanya’da 2020 yılından sonra fosil yakıtlı motor üretimine son verecek bir karar açıkladı. Bu karar bizce çok önemli ve ciddiye alınacak bir karar. 2020 yılından sonra fosil yakıtlı motor üretilmeyecekse artık yavaş yavaş değil de çok hızlı  bir şekilde alternatif yakıtlı veya elektrikle çalışan otomobiller üretmek gerekiyor. Sektörde teknolojik olarak öncü olan firmalar her zaman bir adım önde başlamış oluyor yarışa. Volkswagen‘de bunu ciddi olarak masaya yatırıp gerek Volkwagen markası olarak gerekse bünyesindeki dünyada en kaliteli araçlara imza atan Porsche markası olsun elektrikli araç modellerine hızlı bir şekilde giriş yapmaya başladı.

Porsche; Mission E modeliyle artık her elektrikli araç için en büyük sorun teşkil eden menzil konusunu tek şarjla 500 km gibi bir mesafe sunarak aşmayı düşünüyor. Menzil arttığı zaman aracın sportif yeteneklerinden ödün verildiği düşünülebilir ama yok, araç çok sportif özelliklerde gelecek. Örneğin 600 Beygirlik altınızda bir canavar, 3.5 sn altında 100 km hızlara çıkabilen ve 250 km/saat hız yapabilen bir spor araç vaad ediliyor. Üstelik tek şarjla 500 km menzili tüm bu spor özellikleri ve maksimum kullanım şartlarıyla sağlayacağı iddia ediliyor ki bu da inanılmaz bir değerler oluyor.

Porsche Mission E modelinin geliştirilip üretilebilmesi için şu anda 1400 civarında çalışanı bulunuyor. Çünkü karşısında dünyadaki en iddialı elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla var Tesla Model S‘in özellikleri karşılaştırılırsa Mission E‘nin Tesla’yı baz aldığı düşünülebilir.

Porsche Mission E Elektrikli Otomobil Teknik Özellikleri Nelerdir

Porsche Mission E modelinden yılda 20 bin adet satmayı ve menzili konusunda daha da iyileştirme çalışmaları yapmak istiyor.  Tesla ise yılda 50 bin adet satışıyla Posche’un işini zorlaştıracak gibi. Mission E 2015 Frankfurt Motor Show‘da tanıtılmış olup 2020 yılına kadar satışa çıkması bekleniyor.

Mission E‘de dikkat çeken en önemli özelliği 15 dakikada bataryayı %80 dolum kapasitesine ulaştıran akıl almaz bir şarj teknolojisi.  Porsche elektrikli modeli olan Mission E sınırları zorlayacak gibi görünüyor. Porsche Mission E satış fiyatı en full modeli 120 bin dolar civarında satılması bekleniyor.

Porsche  Mission E Elektrikli Otomobilin Resmi (Official) Tanıtım Videosu

Porsche Mission E elektrikli otomobilin teknik özellikleri ve tanıtım videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ