Resim Paylaşımıyla Yayılan Fidye Virüsü Tehlike Saçıyor.

  • 28 Kasım 2016
  • 998 kez görüntülendi.

Bir fidye virüsü olan Locky‘nin farklı versiyonu Facebook ve LinkedIN üzerinden paylaşılan fotoğraflarla bilgisayarları ele geçirdiği tespit edildi.

Locky Fidye Virüsü Dehşet Saçıyor Dikkat

Bilgisayarlara bulaşan zararlı yazılımlar ve  virüsler sadece tarayıcı ve  işletim sisteminlerindeki  açıklar üzerinden bulaşmıyor. Günümüzde sosyal ağlarda da zararlı yazılımlar problem teşkil etmeye başladı.

Locky Fidye Virüsü Nedir?

Siber Güvenlik firmalarının;  en bilinen fidye yazılımlarından biri olan Locky‘nin kendini resim dosyası gibi gösterip kullanıcının tıklayıp çalıştırdığı zaman kullanıcının dosyalarını şifreleyen bir virüs kodu diyebiliriz. Dosyaları şifreledikten sonra şifreler için kullanıcıdan para isteyen fidye virüsüdür.

Locky Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüs programının başka bir  bir versiyonu olan yeni virüs kodu da Facebook ve LinkedIN  gibi sosyal paylaşım sitelerindeki ağlarda paylaşılan resim dosyalarının içine gizlenen kodlar ile bilgisayarlarımızda sızmaya çalıştığı tespit edildi.  Kullanıcıların dikkatini çekerek bu zararlı kod içeren resim dosyası indirilmesi için kullanıcıları türlü hilelerle teşvik ediyor.

Locky Virüsünün Zararları Nedir?

Bu hilelere kanıp bu dosyayı indirip açtığınızda herşey bitmiş oluyor, bu  yazılım bilgisayarınızı ele geçiriyor ve bütün kullandığınız dosyaları birer birer şifreleyerek çok önemli dosyaları açmanızı engelliyor. Böylece kullanıcı bu dosyalara ulaşabilmek için karşı taraf tarafından istenen yüksek meblağlarda parayı ödemesi gerekiyor Eğer bu parayı ödemezse şifreyi bilmediği için mevcut dosyalarına erişim sağlayamıyor. Bu fidye virüsü belki ev kullanıcılarını çok fazla etkilemez gibi görünebilir ama firmaların yetkili kişilerinin veya çok önemli çalışmalar yapan bilgisayar kullanıcıları için ciddi derecede sıkıntı çıkartacak bir sorun oluyor.

Standart Locky fidye virüsünün modifiye edilmiş hali olan bu uygulamanın mevcut virüs programlarıyla tespiti de zorlaşıyor. Bundan dolayı sosyal medya üzerinden paylaşımlarda ve indirme yaparken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Facebook, LinkedIN,  Twitter kullanıcıları bu siteler üzerinden gerçekleştirilen paylaşımlara ve  indirme işlemlerinde çok fazla önem gösterdiğini sanmıyoruz. Çünkü büyük firmaların siteleri olduğu için güvenli olduğunu, gerekli güvenlik tedbirleriyle kullanıcılarını koruduğunu düşünüyorlar.  Bu sebeple çok kısa zamanda bu tür zararlı yazılımlar yayılıyor. O yüzden  internet üzerinden fotoğraf dahi olsa bunları açıp bakacağımız zaman iki kere düşünmemiz lazım.

Sosyal medya firmaları bu konu ile ilgili olarak daha önce siber güvenlik firmaları tarafından uyarılarak gerekli bilgi verilmişti. Bununla ilgili gerekli tedbirleri alıp almadıkları konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar. Tabi hiç kimse açıklama yaparak ve sorunu kabullenerek kullanıcı kaybetmek istemez.

Facebook konu ile ilgili olarak Engadget sitesine yaptığı açıklamada sorunun fidye yazılımlarından değil internet tarayıcılarından kaynaklanan açıklardan meydana geldiğini iddia etti. Sorunun kimde olduğu tartışılabilir ama gerçek ortada, zararı görecek olan biziz. O nedenle çok dikkatli olmalıyız. Virüs programlarını sürekli güncel tutup bilgisayarımıza bilmediğimiz kaynaklardan indirme yapmanın tehlikeleri ortada. Çoğu zaman virüs programları da teknolojinin baş döndüren ilerlemesi karşısında yetersiz kalabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ