Safari Tarayıcı Kullananlar Youtube 4K Videoları İzleyemeyecek.

  • 14 Ocak 2017
  • 1.102 kez görüntülendi.

Apple cihazları ile kullanılan Safari tarayıcı ile bundan böyle 4K Ultra HD çözünürlükte video izlenemeyecek.

Apple firmasının en güvendiği tarayıcı olan Safari ile Youtube 4K videoları izlenememeye başladı. Önceden Safari üzerinden herhangi bir 4K Youtube videosu VP9 desteğinin bulunmasından dolayı izlenebiliyordu. Son günlerde iOS üzerindeki VP9 desteğini kaldırılmasından dolayı kullanıcılar 4K videolarını seyredemiyor. Ayrıca seyredebilmek için de yapılabilecek herhangi bir yöntem de bulunmuyor.

Safari uygulaması kullanan kullanıcılar Youtube 4K videoları izleyemiyor. Ancak iOS cihazlarda yüklü Chrome tarayıcı varsa bu uygulama kullanılarak 4K Youtube videolarını izleyebiliyor. Chrome tarayıcısının VP9 codec desteğinin bulunmasından dolayı videolar izlenebiliyor.

Ancak AKK (Adil Kullanım Kotası) uygulaması ile beraber 4K videolarının seyretmek ülkemizdeki kullanıcılar için ayrı bir sorun olarak çıkıyor. Zaten 4K videoları istenildiği şekilde izlemek mümkün olmuyor. Yani diğer cihazlar 4K videoları desteklese bile kullanıcılar bu hizmeti kullanamıyor. VP9 desteği olmayan eski videolar iOS cihazlarda Safari üzerinden izlenebiliyor. Yeni VP9 desteği olan videolar çalıştırılamıyor sadece . Bu sebeple Youtube ile izlenmek istenen videolar 1440P çözünürlükte gösterilebiliyor. Bunun nedeni de 1440P videoların H264 sıkıştırma yöntemi içermesinden kaynaklanıyor.

Youtube önceki videoları H264 sıkıştırma codec kullanıyordu. 2015 yılında yeni yüksek çözünürlüklü 4K videolarda daha stabil olan VP9 sıkıştırma codec kullanılacağı ve getireceği kolaylıklardan bahsedilmişti. VP9 codec ile 4K videolar kesintisiz seyredilebiliyor. Ayrıca bant genişliğini %35 daha az kullandığından tasarruf sağlıyor.

Şu an için VP9 codec yeni yüklenen videolar için geçerli olduğundan eski videolarda sıkıntı bulunmuyor ama yeni yüklenen video sayısı arttıkça VP9 codec desteğinin eksikliği hissedilmeye başlanacak.

Bu desteği Apple firması yeni bir güncelleme ile tekrar kullanıma sunabilir. Ama güncellemenin ne zaman geleceği konusunda bir bilgi mevcut değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ