Samsung Galaxy Note 5 için Android 7.0 Nougat Güncellemesi Geldi.

  • 20 Mart 2017
  • 2.405 kez görüntülendi.

Samsung bir süredir Beta testlerini yapmış olduğu Android 7.0 Nougat sürümü ile ilgili güncellemesini yeni amiral gemisi modellerinden sonra Galaxy Note 5 için  yayınladı. 

Samsung Galaxy Note 5 Android 7.0 Nougat Güncelleme

Samsung firması tarafından geçtiğimiz ay Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerine Nougat güncellemesi gelmişti. Nihayet ülkemizde de Galaxy Note 5 modeline Android 7.0 Nougat güncellemesi yayınlanmaya başlandı.

Samsung Galaxy Note serisinin en son modeli olan Note 5 serisinde güncellemeyle beraber birçok değişiklik geliyor.

Samsung Galaxy Note 5 Modelinde Güncellemeyle Beraber Gelen Yenilikler Nelerdir?

Bildirim Menüsü

Android güncellemelerinde  arayüz genelde güncellenir ve yenilikler gelir. Android 7.0 güncellemesiyle beraber bildirim alanı değişiyor. Bununla beraber genel menüde de değişiklikler bulunuyor.

Bildirim çubuğunda yer alan simge sayısında artış göze çarpıyor.

Çoklu Pencere Desteği Geliyor

Android 7.0 Nougat sürümünün klasik hale gelen çoklu pencere desteği Note 5 için de geliyor. Güncellemeyle beraber birden fazla pencerede aynı anda uygulama çalıştırmak mümkün hale geliyor. Bu özellik yokken uygulama kurarak kullanıcılar bu özelliği kullanmaya çalışıyorlardı. Artık çoklu pencerede çalışma imkanı olacak.

Bununla beraber Note 5 serisinde menü sisteminde ön izleme özellikleri bulunan daha gelişmiş bir çoklu pencere sistemini kullanıma açabiliyorsunuz. Ön izleme ekranı da Note 5 için daha net bir şekilde hazırlanmış. Bütün bunlarla beraber ayarlardan çoklu pencere kullanımını özelleştirmek mümkün.

Samsung Pass Teknolojisi Aktif Hale Geliyor

Samsung için belki de en büyük yeniliğe geldi sıra. Android 7.0 Nougat güncellemesiyle beraber Samsung Pass adı verilen sistem de kullanıma açılıyor. Bu sistem kullanıcıların güvenliğini sağlamakta ve yapılacak olan işlemlerin daha kısa sürede halledilmesini sağlıyor. Bu özellik ayrıca Samsung’un kendi sistem ve uygulamaları ile optimize bir şekilde çalışıyor.

Samsung Pass sistemi nasıl çalışıyor?

Samsung Pass sistemiyle internette dolaşırken kullanmış olduğunuz bir sürü şifre bulunuyor. Bunların hepsini hafızanızda tutmanız gerekmeyecek. Burada Samsung Pass sistemi devreye girecek. Bu sistem sayesinde parmak izinizi okuyucuya tanımlayarak şifreniz yerine parmak izini kullanabiliyorsunuz. Bu sistem güvenlik açısından oldukça güvenli ve güvenlik açıkları yok denecek kadar az.

Ekran Çözünürlüğü Ayarı Yapılabilecek

Samsung telefonlarda son güncellemelerle beraber en göze çarpan diğer özellik ekran çözünürlüğünün belirlenebildiği çözünürlük ayarı oldu. Samsung S7 serisinin Android 7.0 Nougat güncellemesiyle beraber ekran çözünürlüğünün ayarlanabildiği bir seçenek geldi. Kullanıcılar tarafından beğenilen bu özellik şimdi Note 5 modeline de  Nougat güncellemesiyle beraber geldi. Bundan sonra Galaxy Note 5 modelinde de ekran çözünürlüğünü değiştirmek mümükün hale geliyor.

Çözünürlük seçenekleri olarak HD, FullHD ve 2K olarak seçenekler bulunuyor. Ekran çözünürlüğünü değiştirme ayarınının Note 5 kullanıcılarına ne gibi faydası olacak? Pil tasarrufu konusunda oldukça fark oluşturacağını düşünüyoruz.

Uygulama Yükleme Kabiliyeti Arttırılıyor

Güncellemeyle beraber Note 5 cihazınızda yeni bir uygulama indirdiğinizde bu uygulama için özel bir bölüm ayrılıyor. Böylece uygulamanın daha kısa sürede kurulması sağlanıyor. Yükleme esnasında özel bir bölüm ayrıldığından dolayı uygulama kurulurken telefonunuzun yavaşlamasının da önüne geçmiş oluyorsunuz. Bu da gözle görünür bir performans artışı sağlıyor.

Performans iyileştirmesi

Son güncellemeyle beraber Note 5 cihazınızda %20 performans artışı öngörülüyor. Performans artışının en büyük sebeplerinden biri uygulamaların kurulması için özel yükleme alanlarının oluşturulması, diğeri de  ekran çözünürlüğünün ayarlanması olarak söylenebilir.

Sistemde performans artışı olduğundan dolayı sistemin aşırı yüklenip çökmesi de bir anlamda iyileştirilmiş oluyor. Çünkü sistem daha rahat çalışıyor.

Galaxy Note 5 için Android 7.0 Nougat Güncellemesi Nasıl Yüklenir?

Note 5 için yeni gelen güncelleme b Henüz telefonunuz için güncelleme almadıysanız yakın zamanda güncelleme gelecektir. OTA üzerinden yayınlanan güncelleme paketi 1.3 GB boyutta alan gerektirmektedir. İndirme işlemini yaptıktan sonra telefonunuz sizi yönlendirecek ve güncellemeden sonra telefonunuz kapanıp açıldıktan sonra yeni Android 7.0 Nougat sürümüyle kullanmanın keyfine varabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ