Samsung Galaxy Note 7’nin Patlama Sebebi Gün Yüzüne Çıkıyor

  • 05 Aralık 2016
  • 1.189 kez görüntülendi.

Samsung için sıkıntılı ve ekonomik anlamda zora sokan ve prestij kaybına neden olan Note 7‘lerin hangi sebepten patladığına dair raporlar gelmeye başladı.

samsung-galaxy-note-7-batarya-patlama-sebebi-aciklandi

Samsung firması Galaxy Note 7 yi piyasaya çıkarttığında çok büyük ses getirmiş, Galaxy Note 7 kullanıcılar tarafından çok beğenilmiş ve sevilmişti. Ancak bu mutlu tablo uzun sürmedi ard arda gelen batarya patlama söylentileri acaba senaryo mu dedik ama olay gerçeğe döndü. Samsung Galaxy Note 7‘ler için çok büyük bir ekonomik risk alarak cihazları piyasadan toplatma kararı aldı ve cihaz üzerinde düzeltme yapmayı dahi uygun görmeyerek Note 7 piyasadan çekildiği duyuruldu. Galaxy Note 7 hayranları çok tepki gösterdi bu olaya ama sonuçta insan hayatı sözkonusu olunca yapacak bir şey yok. Türlü söylentiler atıldı ortaya batarya patlamasıyla ilgili.

Her ne kadar Samsung firması Aralık ayı içerisinde batarya ısınması ve alev almasıyla ilgili kesin kararını açıklayacak olsa da başka bir araştırma sonuçları yayınlandı. Buna göre;

Teknik ve mühendislik araçları üreten  Instrumental firmasının yaptığı araştırmaya göre asıl sorunun bataryadan kaynaklanmadığı, esas sorunun Note 7 nin iç yapısının daha karmaşık dizayn edilmiş olmasından kaynaklanıyor. Firmanın yaptığı analizlerde telefonun normal kullanımında ısıyla beraber bataryadaki genleşmeden dolayı bataryanın sıkıştığı üzerinde basınç oluştuğunu tespit etti. Bu basınç atılamadığı zaman pil üzerinde gerilim oluşuyor.

Bataryaların genel yapısı bir pozitif ve bir negatif kutup bu iki kutubun birbirine temasını engelleyen iletken jel veya macunumsu kimyasal bulunuyor. Aynı şekilde şarjlı bataryalarda da sistem aynı. Yalnız tabi bu kullanılan parçalar normal pil yapısında sıkıntı olmuyor. Ancak cep telefonu gibi yüksek kapasite enerji düşük hacim istenen durumlarda kullanılan kimyasalların ve malzemelerin hacmi düşük tutulması gerekiyor.

Galaxy Note 7 de kullanılan bataryanın yapısı; Lityum Kobalt Oksit (LiCoO2) içeren pozitif katman, grafit içerikli negatif katman bulunur. Arada da bu iki plakaların birbirine temas etmesini engelleyen iletken elektrolit içeren kısım bulunuyor. İşte bu aradaki iletken elektrolit jöle miktarı az tutulduğu zaman kutupların birbirine teması söz konusu olabiliyor. Kutuplar birbirine temas edince de sonuç ya batarya alev alıyor yada patlamayla olay sonuçlanıyor.

Büyük ihtimalle Note 7‘lerde batarya kullanma süresini uzun tutmak için daha yüksek kapasiteli kullanılan batarya, yine yüksek kapasiteyle hızlı şarj edilince mevcut hacimde sıkışmaya uğradığından bu yanma veya patlama olmuş olabileceğini düşünüyoruz. Belki Note 5 bataryası kullanılsaydı bu sorun olmayabilirdi. Tabi kesin rapor açıklanmadan şu an Instrumental firmasının raporuna göre bu tahminde bulunuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa dedi ki:

    Sorun bence batarya ile alakalı değil. Samsung ilk patlayan telefonlardan sonra note 7 için farklı bataryayı da denedi aynı sorun onlardada oluştu. Bence anakart chipset seviyesinde bir tasarım hatası var. Sadece batarya değişimi ile telefi edilebilecek bir durum değil. Yoksa piyasada kendini ispatlamış bir sürü batarya var. Takar birini yürür giderdi.

BİR YORUM YAZ