Samsung Galaxy Note 7 Patlama Sebebini Resmi Olarak Duyurdu

  • 23 Ocak 2017
  • 827 kez görüntülendi.

Samsung Galaxy Note 7 telefonlarının patlama sebebini sonunda resmi olarak açıkladı. Telefonlarının bataryadan kaynaklı olarak patladığı görüşünde.

Samsung Galaxy Note 7 Patlama Sebebini Resmi Olarak Duyurdu

Samsung’un Galaxy Note 7 telefonların patlama sebebi uzun bir süredir gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Sonunda Samsung resmi açıklamasını yaparak son noktayı koydu. Firmada görevli mühendisler ve teknik uzmanların katıldığı 700 kişilik ekibin; 200 binden fazla  Note 7 cihazı ve 30 bin batarya üzerinde yapmış olduğu kapsamlı inceleme sonucunda Samsung firmasının akıllı telefonlar konusunda sorumlu müdürü Koh Dong Jin yaptığı açıklamada yedek parça olarak tedarikçilere yaptırılan bataryanın asıl suçlu olduğu belirtildi. Yine de güvenlik ve kalite sorumluluğunun Samsung firması üzerinde olduğuna değinen Koh Dong Jin sorunla ilgili tedarikçilere hukuki bir yaptırımda bulunmayacaklarını söyledi.

Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, sorunun kullanılan pillerin içerisindeki yalıtım malzemesinin yetersizliğinden kaynaklanmakta. Ayrıca pillerin tasarımının, içindeki elektrodların güvenli bir şekilde konumlandırılmasına olanak tanımaması, alev alma ve patlama sorununun sebebi olarak gösterildi.

İlk olarak Samsung SDI firmasının üretmiş olduğu bataryaları kullanmıştı. Bu bataryaların sağ üst köşesinde telefonların inceliğinden dolayı kıvrımda yapılan dizayn hatası sonucunda pozitif ve negatif yüklü kutuplarını ayıran kesimin kıvrımdan dolayı çok ince ve zayıf kalması nedeniyle birbirine temas edip ısınmaya sonuçta da telefonun patlamasına sebep olduğuna karar verilmiştir.

İlk patlama problemlerinden sonra Samsung, Note 7 telefonların bataryalarını değiştirmiş tekrar piyasaya sürmüştü. Ancak Amperex Technology firmasından Note 7 bataryası olarak yeni seriyi bu bataryalarla piyasaya sürdü. Ancak sorunlar devam etti bu kez de Amperex Technology firmasının üretmiş olduğu bataryalarda pozitif ve negatif uç arasındaki ayırıcıda sivri ve keskin çıkıntılardan dolayı aradaki yalıtkanlığı sağlayan tabaka zarar görerek kısa devreye sebep oldu böylece yeni bataryalarda da ısınarak patlama problemleri devam etti.

Sonuçta Samsung 2.5 milyon adet Note 7 telefonu toplatma kararı aldı. Akıllarda soru işareti kalmıyor değil Samsung madem batarya probleminden dolayı bu telefonları geri çağırdı niye sadece bataryalarını yenileyip piyasaya sürmedi. Kullanıcılar tarafından bu kadar beğenilmiş bir model sadece batarya yüzünden piyasadan çekilmeli miydi? Yazımızın altında yorumlarınızı bekliyoruz.

Samsung Galaxy Note 7 Patlama Sebebi Resmi (Official) Araştırma Videosu

Aşağıdaki videoda Samsung firmasının Note 7 telefonlarda yapmış olduğu araştırmanın videosunu izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ