Samsung Galaxy S8 İçin Yeni Bir Parmak İzi Sensörü

  • 14 Aralık 2016
  • 1.155 kez görüntülendi.

Samsung firması yeni duyumlara göre Galaxy S8 modelinde yeni parmak izi okuyucusuyla gelecek.

Samsung S8 Optik Parmak İzi Teknolojisiyle Geliyor

Parmak izi sensörü tedarikçisi Synaptic firması yeni parmak izi sensörünü tanıttı. Samsung firmasının yeni amiral gemisi Galaxy S8 için bu sensörü kullanacağını düşünüyoruz. Her ne kadar Galaxy Note 7 hüsranla sonuçlansa da Note 7 nin batarya patlaması dışında kalitesi konusunda ve teknoloji bakımından çok güzel bir cihaz olduğu tartışılmaz. Ama işte batarya sorunu firma için bir kabus oldu. Note 7 piyasadan toplatıldı.

Bu nedenle Samsung yeni çıkartacağı amiral gemisi modelinin çok ses getirmesi için elinden gelen her türlü imkanı zorlayacağını düşünüyoruz. Artık olay kendini ispatlamaya kalıyor. Bu nedenle Samsung Galaxy S8 modelinin çok ilginç, teknolojik ve kullanıcıları hayran bırakacak özelliklerde geleceğini düşünüyoruz. Nitekim çıkan haberler de bunu gösteriyor.

Samsung firması bir ilklere imza atarak Galaxy S8 modelini tam anlamıyla tam ekran yapacak. Edge modellerinde olduğu gibi ekranın yan tarafları ve hatta üst ve alt tarafları da kavisli cam olacak aynı zamanda yanlarda sıfır çerçeve olacak. Samsung ayrıca parmak izi sensöründe de devrim yapacak bir teknoloji getiriyor. Optik parmak izi sensörü kullanacağı tahmin edilen Samsung bu yeni teknolojiyle 1mm cam kalınlığına kadar parmak izini optik sensör vasıtasıyla okunabileceği belirtiliyor. Bununla ilgili de daha önce kısa bir haber geçmiştik.

Parmak izi sensörlerinde en büyük sıkıntılardan biri parmak izinin taklit edilmesiydi. Bu teknolojide parmağın dokunuşunu da hisseden sensör kimlik hırsızları için de önlem olarak güncellenmiş durumda.

Synaptic firmasının bu sensörü duyurmasıyla beraber Samsung firmasının bu teknolojiyi kullanacağı ihtimali çok güçlü. Çünkü Synaptic Samsung mobil cihazlarının parmak izi sensörlerini tedarik eden firma olduğunu biliyoruz.

Artık parmak izi okutmak için sadece telefonumuzun cam ekranına dokunmamız yeterli olacak. Böyle olunca eğer aynı sensör teknolojisi Apple tarafından iPhone ve iPad cihazlarda da kullanılırsa her iki markada da Home tuşları tarih olacak gibi görünüyor. Bu teknolojiyle mobil cihazlarda fiziksel bir tuşa gereksinim duyulmayacağı kanaatindeyiz. Zaten daha önceki Yeni iPad yazımızda fiziksel tuşun kaldırılabileceğinden bahsetmiştik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ