Samsung’un Son teknolojisi İle Telefonlar Artık Daha Hızlı Olacak

  • 17 Ekim 2016
  • 992 kez görüntülendi.

Gelişmiş yarı iletken teknolojileri ile mobil pazarda lider olan Samsung, 10 nm teknolojisi ile chipset seri üretime geçtiklerini duyurdu.

Samsung 10nm
FinFET işlemcilerin ilk geliştirilmiş versiyonu olan LPE (Low-Power Early) ile Samsung Exynos 7420 yonga seti sayesinde rakiplerine hem güç tüketimi hemde performans olarak fark atmıştı. Samsung firmasından Jong Shink Yoon, 10 nm FinFET teknolojisinde ilk seri üretime geçen firmanın Samsung olduğunu söyleyerek bu sektördeki liderliklerine vurgu yaptı. Teknolojiyi daha iyi bir seviyeye getirmek için çaba harcamaya ve müşterilere daha farklı çözümler oluşturmaya devam edeceklerini belirtti.
Transistörler arasındaki mesafenin iyice düşürülerek verimliliğinin artması beklenen yeni 10 nm FinFET (10LPE) teknolojisi ile 14 nm teknolojisi karşılaştırıldığında, geliştirilmiş dizayn ve daha hızlı işlemciler görmemiz mümkün olacak. Samsung’un yaptığı açıklamaya göre: %30 oranında daha az yer kaplayacağı, %27 oranında daha yüksek performans veya %40 oranında daha düşük tüketim olacağı belirtiliyor.
Ayrıca Samsung Firması 10 nm teknolojisinin (10LPE) 2017’nin ilk aylarında kullanılmaya başlanacağını, 10 nm teknolojisinin ikinci nesli olan ve daha yüksek performans sergilemesi beklenen 10LPP‘nin ise 2017’nin ikinci yarısında kullanılmaya başlanacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ