Şanzıman Çeşitleri; Çift Kavramalı Şanzımanlar

  • 10 Ekim 2016
  • 1.576 kez görüntülendi.

Bu şanzıman çeşidine otomatikleştirilmiş manuel şanzıman diyebiliriz. Bu şanzıman tiplerinde iki adet debriyaj sistemi bulunur.

Birinci debriyaj sistemi 1, 3, 5, 7. viteslerin değişimini sağlarken ikinci debriyaj sistemi de kalan vitesler olan 2, 4, 6. viteslerin değişimini sağlamaktadır. Bu şekilde olunca sistem bir sonraki vitese geçmek için hazır konumda beklemektedir. Böyle olunca vites değişim süreleri daha çok kısalmakta ve vites değişimi daha sessiz ve sarsıntısız gerçekleşmektedir. Normal otomatik vitesli şanzımanlarda vites geçişleri sarsıntılı meydana gelmektedir.

Otomatik Çift Kavramalı Dsg Şanzıman

Çift kavramalı şanzıman sisteminde güç kaybının yaşatmaması ve en önemlisi olarak da en doğru vites seçimini sağlaması açısından kullanışlı bir sistemdir. Ancak sistem olarak pahalı bir şanzıman sistemidir.

Normal otomatik şanzımanlı araçlara göre çift kavramalı şanzımanlı araçlarda yakıt tüketimi daha düşük olmakta bu da ekonomiklik  açısından avantaj sağlamaktadır.

Renault ‘un EDC şanzıman ismiyle kullanmaktadır. Volkswagen’in DSG (Direct Shift Gearbox) olarak  binek modellerinde kullanmış olduğu şanzımanın geliştirilmiş bir versiyonu da Bugatti Veyron‘da kullanılmaktadır. Bu da bu şanzıman sisteminin kalitesini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ