Şanzıman Çeşitleri; Klasik Otomatik (Konvansiyonel) Şanzımanlar

  • 06 Ekim 2016
  • 2.503 kez görüntülendi.

En eski ve bilinen bir otomatik şanzıman sistemi olan  sistem olan; tork konvertörü, elektronik ve hidrolik kontrol ünitesi, planet dişli sisteminden oluşan otomatik şanzımanlar “klasik otomatik (konvansiyonel)  şanzıman” olarak isimlendirilir.

Otomatik Konvansiyonel Şanzıman

Bu şanzıman tipi en çok kullanılan otomatik şanzıman olup icadından bu yana pek bir değişikliğe uğramamıştır. Günümüzde de pek çok markanın kullandığı bu şanzıman tipi; motor ile direk mekanik bir bağlantı bulunmaması sayesinde motoru yıpratmaması, sağlam yapıları, vites değişimlerinin yumuşak olması ve kullanıcıya güven veren bir sistemdir.
Genel olarak 4 ileri vitesli olan bu şanzımanlar artık sistem olarak demode olsalar dahi günümüz teknolojisiyle üretilen modern, hafif ve dayanıklı yeni nesil şanzımanlar karşımıza çıkmaya başladı. Artık daha fazla vites kademesine sahip olan, verimlilikleri daha da arttırılmış, elektronik sensörlerden gelen verilerle daha verimli olarak yönetilen daha tasarruflu çalışabilen, hafif malzemelerle üretilmiş sistemler kullanılıyor. Bu modern şanzımanlara en çarpıcı örnekler; Mercedes 9G-Tronik, BMW markasında ise ZF 8HP (8 İleri vites) kullanılmaktadır.

Manuel vitesli şanzımanlarda kavrama ve güç aktarma görevini debriyajla sağlamamıza karşın klasik otomatik şanzımanlarda kavrama ve güç aktarma işini Tork konvertörü adı verilen sistem üstlenir. Motordan gelen hareket tork konvertöre girer, tork konvertöre gelen hareket yumuşak bir şekilde şanzımana iletilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ