Şanzıman Çeşitleri; Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzımanlar

  • 10 Ekim 2016
  • 2.761 kez görüntülendi.

Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar; manuel şanzıman üzerinde çok fazla değişikliğe gitmeden şanzımanın robotize hale getirilmiş versiyonu diyebiliriz. Günümüzde otomatik şanzıman teknolojisi çok gelişti. Şu anda manuel şanzımanlardan daha ekonomik yakıt tüketim değerleri elde edildi.

Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanın normal manuel şanzımanlardan farklı 3 adet elektrik motoru içermektedir. Bu elektrik motorları sırasıyla biri debriyaja kumanda eder, biri vites seçimini yapar, en son olarak da üçüncüsü de vites değişimini sağlayan elektrik motorudur. Bu sistem manuel vitesli araçlarda sürücünün yapmış olduğu debriyaj vites kontrolünü sürücünün elinden alarak yol ve kullanım koşullarına bağlı olarak otomatik olarak kontrolü sağlamaktadır. Bu da sürücü hatalarından kaynaklanan arızaları düşürmekte olup yakıt sarfiyatını da önemli ölçüde düşürmektedir.

Bu şanzımanlara örnek olarak  MCP, Easytronic, Dualogic, AMT, I-Shift gibi şanzımanlardır.

Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman Easytronic

Otomatikleştirilmiş Manuel Easytronic Şanzıman

Sistem vites değişimi sırasında haliyle gazı kesip vitesi değiştirmektedir. Bu da vites değişiminden sonra tekrar otomatik gaza bastığı için araçta tekleme olduğu hissi oluşmaktadır. tekrar gaza basınca da sarsıntı veya kamçılama tabir edebileceğimiz bir tepki oluşmaktadır. Bu olumsuzluğu nasıl giderebiliriz? Araç gaza basınca zamanla vites değişim devrini az çok algılamaya başlarız vites değişeceği an ayağımızı gazdan çekip vites değiştikten sonra tekrar gaza basarsak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Neden mi daha tasarruflu olduğu konusunu incelersek ; Tam otomatik şanzımanlarda motordan gelen döndürme momenti sürekli olarak tekerlere iletilir. Dolayısıyla biz  ayağımızı frene basılı tutsak dahi bu döndürme momenti lastiklere iletilir.Bu nedenle araç dururken bile iletilen bir hareket var ve biz onu frenleme ile tutuyoruz. İşte bundan dolayı gereksiz yere yakıt tüketimi yapmış olursunuz. Otomatikleştirilmiş manuel (Robotize) şanzımanlarda ise siz frene basıp durduğunuz zaman  debriyaj devreye girer ve kavrama plakalarını ayırır, böylece güç aktarımı durdurulur. Böyle olunca motor gereksiz yere güç harcamayacağından yakıt sarfiyatı da gereksiz yere olmaz. Freni bırakıp gaza basıldığı an otomatik olarak araç vitese geçer ve hareket başlar. Bu sistemin bir dezavantajı vardır; yokuş yukarı çıkarken durup harekete geçeceğimiz zaman ayağımızı frenden çektiğimizde araç geri kaymaya başlar. Bu da günümüz teknolojisiyle çözülmüştür. “Hillholder ” yokuş destek sistemi yokuşta durulduğu zaman eğime göre tekrar hareket edileceği zaman frenlemeyi 3-4 sn geç bırakarak hareket ederken rahatlık ve aracın geri kaçmasını engellemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ