Şanzıman Çeşitleri; Sıralı (Tiptronik) Şanzıman

  • 09 Ekim 2016
  • 2.354 kez görüntülendi.

Tiptronic (Tiptronik) Sıralı şanzuman; hem otomatik hem de manuel olarak kullanabilme avantajına sahip otomatik şanzuman tipidir.

tiptronic-sirali-sanziman

Bu şanzıman tipinde vites geçişleri sırayla olmaktadır. Yani aracın hızına bağlı olarak örneğin 4. vitesten 1. vitese geçmez bir alt ya da bir üst vitese geçebilir. Yani 4-3-2-1 olarak viteslere geçer. Bu vites sistemi ilk olarak yarış otomobillerinde kullanılmaya başlamıştır. Kullanışlı bir sistem olduğu görülünce otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştır. Günlük kullanılan otomobillerde bu sistemin bulunması kullanıcıların hem otomatik hem manuel kullanım tercihine kalmakta, en önemlisi yarış otomobillerinin vites sisteminin tecrübesi de ayrı bir zevk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ferrari markasında bu şanzıman çeşidi F1 adıyla, BMW markasında ise SMG şanzıman adıyla kullanılmaktadır.

Bu şanzımanlarda tork konvertörü yerine otomatik hale getirilmiş  debriyaj sistemi kullanılmaktadır. Bu nedenle tork konverterden kaynaklanan güç kaybı engellenmiş olur. Ayrıca debriyaj kullanımının kişilerin alışkanlıklarından kurtarılıp otomatik olarak devreye girip çıkması kullanıcı hatalarını minimize ederek debriyaj arızalarını azaltmaktadır. Vites değiştirmek için bazı araçlarda direksiyonun yan taraflarında manuel kullanım için vites kulakçıkları yapılmıştır.

Bu vites sistemi farklı markalarda farklı isimlerde kullanılmaktadır. Volvo “Geartronic”, Mercedes “Toucshift”, Hyundai “Shiftronic”, BMW ve Rover “Steptronic” ismini kullanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ