Seiko Kinetic Premiere Perpetual Kol Saati İncelemesi

  • 02 Ekim 2016
  • 5.135 kez görüntülendi.

Seiko Kinetic Premiere Perpetual Kol saatini inceleyeceğiz. Saatin cam, kordon, su geçirmezlik, kadran ve çalışma özelliklerine göz atıyoruz.

Bu incelememde bana saatini gönderen Uğur isimli takipçimize teşekkürlerimi sunuyorum.

seiko kinetic premiere perpetual 02

Seiko Kinetic Premiere Perpetual Kol Saati Tasarımı

Elimizde olan incelediğimiz saat; kahverengi deri kordunlu, çelik gövdeli, safir kristal cam, gün, ay göstergeli şık bir saattir.

seiko kinetic premiere perpetual 06

Saati tarttığımızda ağırlığının 96 gr olduğunu gördük.

Seiko Kinetic Premiere Perpetual Kol Saati Özellikleri

Seiko bu saatinde kinetic özelliği; yani koldan aldığı hareket enerjisi ile içinde bulunan şarjlı pili doldurarak bu pil yardımıyla saati çalıştırmakta olup pilli saatlerin mantığı Quartz özelliği ile çalışmaktadır. Kinetic özelliği hem pilli hem otomatik mekanizma saatlerin çalışma mantığını içermektedir.

seiko kinetic premiere 07

seiko kinetic premiere 01

Kinetic özellikli saatlerin pillerinin hiç bitmeyeceği düşünülür. Bu böyle bilindiği gibi değildir arkadaşlar nasıl cep telefonlarının şarjlı pillerinin bir ömrü varsa bu saatlerin şarjlı pillerinin de bir ömrü vardır. Ama bu ömür her türlü kullanım şartına göre değişir siz deyin 4-5 yıl ben diyeyim 10 yıl belki daha fazla. Yani ben saati aldım pil parasından kurtardım diye düşünmeyin çünkü pilsiz mekanik kurmalı saatlerin bile belli periyotlarda bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Sonuçta çalışan bir mekanizma zamanla bakım gerektirecektir. Kinetic saatlerin pilleri de her saatçide bulunmaz ve normal pillere göre haliyle fiyatları yüksektir.

seiko kinetic premiere 05

Depolanan enerjiyi saklamak için kolunuzdan çıkartıldıktan sonra yaklaşık olarak 24 saat sonra saatimiz uyku moduna geçerek akrep, yelkovan ve saniyenin hareketi durur. Tekrar kolunuza takıp kolunuzu hareket ettirdikten sonra saat gerçek zamana otomatik geçerek saati göstermeye devam eder. Tam şarjlı saatiniz yaklaşık olarak 4 yıl boyunca uyku modunda kalarak bu süre boyunca saat hafızası doğru biçimde göstermeye devam eder.

seiko kinetic premiere 03

Seiko Kinetic Premiere Perpetual takvim özelliği; bir kez ayarlandığında takvim otomatik olarak 30 ve 31 çeken aylar ve artık yıllar dahil şubat aylarına göre kendini ayarlar. Saat uyku modunda olsa bile takvim çalışmaya devam eder.

seiko kinetic premiere 04

seiko kinetic premiere 01

Seiko Kinetic Premiere Kol Saati Teknik Özellik Tablosu

Özellik Değer
Marka Seiko
Alarm Yok
Cam Safir kristal
Çalışma Şekli Analog
Kadran Rengi Füme
Kadran Şekli Yuvarlak
Kasa Tipi Çelik
Kordon Deri
Kronometre Yok
Kullanım Şekli Kol Saati
Su Geçirmezlik 10 – 50 m
Takvim Var
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Musto dedi ki:

    Ugur abimize ben de bi tesekkurlerimi sunayim o zaman 😀

  2. MBerk dedi ki:

    Ugur abimize bir de Koreden tesekkur ediyoruz..

BİR YORUM YAZ