Skype Size Artık Ücretsiz Tercümanlık Yapacak

  • 14 Aralık 2016
  • 1.315 kez görüntülendi.

Skype yeni özelliği ile çok konuşulacak. Artık Skype’a tercüme (sesli çeviri) özelliği geliyor.

Skype Tercüman Özelliği Geliyor

Skype internet üzerinden birbirimizle yurtiçi olsun yurtdışı olsun iletişim kurmamız için en önemli araçlardan biri oldu. Skype sayesinde yurtdışındaki yakınlarımızla sıkıntı çekmeden sınırsız olarak görüntülü ve sesli görüşmeler yapabiliyoruz.

Skype bir süre önce kendi içindeki görüşmelerde çeviri uygulamasını kullanıma sokmuştu. Şimdi ise Skype ile sabit hatlar veya sabit hatlardan Skype kullanıcılarını aramalarda da çeviri özelliğini geliştirdi. Önceden metin yazışmalarında çeviri özelliğini kullanıma sunan firma şu anda gerçek zamanlı olarak sesli görüşmelerde tercümanla çeviri yapar gibi karşı tarafın dilinde görüşme imkanı sağlayacak.

Firmalar şu sıralar çeviri konusunda oldukça kaliteli atılımlar yapmaya başladı. Google Translate ile nöral makine çeviricisini kullanmaya başladığını duyurduktan sonra çeviri konusunda inanılmaz ilerleme kaydedildi. Şimdi de Microsoft Skype ile sesli olarak görüşmeleri istenilen dilde yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Skype çevirmen özelliği tanıtıldığı dönemlerde oldukça fazla ilgi görmüştü. Çünkü gelecek vaad eden bir projeydi. Skype çevirmenin de temelini yapay zeka; derin öğrenme oluşturmaktadır. zaman içerisinde daha mükemmele doğru çeviriler olacaktır. Sistem kendini sürekli geliştirip öğrenmektedir.

Skype çevirmen özelliğini şu anda metin tabanlı 43 dilde çeviri yapıyor. Sesli tercüman özelliği ise henüz  İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, Çince,  Portekizce, Arapça dillerinde kullanılmaya başlandı.

Peki Skype Çeviri Özelliğini Nasıl Kullanabiliriz?

Skype bu hizmetini henüz beta kullanıcıları için kullanıma sundu. Beta kullanıcısı olabilmek için Windows Insider programına kayıt olduktan sonra Skype görüşme programının en son Beta sürümünü indirerek kurmamız gerekiyor. Ondan sonra tercüme özelliği devreye giriyor.

Diğer dillerde destek ise ilerleyen zamanlarda mevcut olacak.

Skype Çeviri Özelliğini Nasıl Açılır?

Skype beta sürümünü kurduktan sonra görüşme yapacağımız kişiyi tıklıyoruz, ondan sonra sağ tarafta mesajlaşma ve görüşme ekranı açılıyor. Orada sesli ve görüntülü görüşme butonlarının altında dünya simgesi bulunuyor onu tıklayıp açılan çeviri penceresinden butonu tıklayıp çeviriyi aktif hale getiriyoruz. Ondan sonra sesli görüşme için dil seçeneklerini seçip görüşmeye başlıyoruz. Tabi bu arada konuşmaları kulaklık mikrofon kullanarak ve biraz daha tane tane konuşarak daha verimli kullanılabileceğini düşünüyoruz. Konuşmalarda çevirinin yapılmasını beklemek te mantıklı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ