Sonunda Google’da Güncellemelere El Atıyor

  • 08 Aralık 2016
  • 899 kez görüntülendi.

Android uygulamaların güncellemesi bitmek tükenmek bilmiyor ama bizim mobil kotamız bitiyor. Google olaya el atarak Google Play uygulamalarının güncellemesi için düzenleme getiriyor.

Google Play Güncellemelerin Boyutunu Küçültüyor.

Güncelleme artık her şey güncellemeyle çalışmaya başladı. Kullandığımız otomobilin yazılımı bile güncelleme ister oldu. Ne yapalım biz kendi hayatımızı güncel tutmak için güncelleyeceğiz.

Android hayatımıza bir sürü yenilikler, kolaylıklar getirdi. Herkesin mobil cihazlarında en az yoksa 30 tane uygulama kurulu durumda. Ve bu uygulamayı hazırlayanlarda güncel tutmak için sürekli yeni bir şeyler ekliyor hataları düzeltiyorlar vs sürekli güncelleme çıkartıyorlar. Bu güncellemelerin boyutları çok büyük değil ama her gün telefonumuza baktığımızda 3-4 tane en az güncelleme bekliyor oluyor. Bekliyor diyorum çünkü otomatik güncellemeyi kapatmazsak mobil internetimizin kotası kısa sürede bitiyor.

Microsoft’un Windows güncellemelerini elden geçireceğini boyutlarını küçülteceğini açıklamasından sonra Google firması da güncellemeler konusunda yaptığı çalışma kullanıcıları sevindirdi.  Zaten saçma olan konu küçük bir güncelleme veya düzeltme için bile bütün uygulamayı indirip kurmak mantıklı görünmüyordu. Söz konusu güncellemelerden ziyade artık yama şeklinde güncellemeler getirilerek mevcut güncelleme mantığına göre yüzde 60 hatta yüde 95 e varan oranlarda veri tasarrufu sağlamış olacağız. Google bunu mevcut kullandığı algoritma sistemini değiştirerek sağlayacak. Yeni algoritma özel bir sıkıştırma tekniği kullanarak bunu sağlayacak.

Ancak bu yenilik bütün uygulamaları veya bütün güncellemeleri kapsayacak mı? Büyük ihtimalle bazı önemli güncellemeleri kapsamayacak olabilir ama sonuçta kullanıcını lehine olan bir durum söz konusu olduğu için yeni yılda mobil cihazlarımızda bu yeniliği görmeyi arzu ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. cengis dedi ki:

    Zaten olması gereken de bu. Android te güncelle dedikleri şey programı yeniden kurmaktan başka birşey değil. Sadece bazı uygulama veri dosyarı hariç tamamen değişiyor dosyaların hepsi. Değişmeyen dosyalar; oyun skor dosyaları, uygulama ayarları ve konfigürasyon dosyaları v.s.

BİR YORUM YAZ