Tencent Firması Tesla’nın Hisselerini Aldı

  • 28 Mart 2017
  • 1.579 kez görüntülendi.

Elon  Musk Tesla‘nın en büyük hissedarı ama bu okyanustaki tek büyük balık o değil, zira Tencent firması hisse aldı.

Tencent Firması Teslanın Hisslelerini Satın Aldı

Çin‘li büyük firmalardan biri olan Tencent firması; elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla şirketinin 1.78 milyar dolar karşılığında %5 hissesini satın aldı. Tencent firması aynı zamanda Çin‘de kullanılmakta olan WeChat uygulamasının da sahibi konumunda bulunuyor.

Tencent firması birçok sektörde iddialı yatırımlarıyla tanınıyor. Nio olarak bilinen NextEV de dahil olmak üzere diğer küçük otomobil şirketlerine de yatırım yapıyor. Ayrıca Legends League‘nin geliştiricisi olan Riot Games’in de sahibi. Legends League dünyanın en büyük çevrimiçi oyunculu oyunu olarak ün salmış durumda.

Tesla ise bu konuda henüz bir yorum yapmadı. Bazı kaynaklardan gelen haberlere göre Tesla ve Tencent‘in ortak projeler üzerinde çalışmayacağı yönünde. Aynı zamanda Tencent firmasının Tesla’yı kontrol etme veya etkileme pasif bir yatırımcı olarak devam etmesi gerektiği Tesla‘ya yapılan yatırımın karlı bir yatırım olduğunu düşündüğü söyleniyor.

Tencent firmasının %5 lik hisse dilimini alması mükemmel bir zamanlamaya tekabül ediyor. Tesla‘nın elektrikli otomobil için 40.000 $ altındaki ilk uygun fiyatlı otomobil olacak olan Model 3 için sermaye arttırma safhasında olduğu bildiriliyor. Model S e benzer bir görünüme sahip ve tek şarjla yaklaşık 450-500 km mesafe hedeflendiğine inanılıyor.

Bu satın alma sonucunda Tencent’in Tesla‘nın en büyük ortaklarından biri olduğu anlamına geliyor. Ancak şirketin CEO’su Elon Musk şirketin halen %21’lik hisse payıyla en büyük ortağı konumunda olduğunu da belirtmekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ