Tesla, İkinci Teknoloji Üssü Gigafactory’i Avrupa’ya Kuruyor.

 • 15 Kasım 2016
 • 1.440 kez görüntülendi.

Tesla‘nın patronu Elon Musk ilk Gigafactory‘den sonra ikinci Gigafactory’yi Avrupa’da inşa edeceğini açıkladı. Elon Mask böylece üretim için Avrupa’da büyük bir fabrika kurma çalışmalarına başlayacak. Gigafactory Nedir? Gigafactory büyüklüğü nedir? Yazımızda bulabilirsiniz.

Tesla Model 3 Gigafactory Yeni Fabrika

İlk Gigafactory ABD Nevada‘da inşa çalışmaları halen sürüyor. İnşaat bitince adı üstünde dünyanın en büyük fabrikası olacak. Burada fabrikada sadece elektrikli otomobilleri için pil üretip Kaliforniya‘daki ana fabrikaya gönderecek. Kaliforniya’daki fabrikada da elektrikli otomobil üretimine devam edecek.

Tesla’nın patronu Elon Musk İkinci Gigafactory fabrikasını da Avrupa’da kurmak istiyor. Avrupa’da kurmak istediği fabrikada da elektrikli araçlar için pil ve elektrikli otomobil üretecek. Böylece Tesla taleplerine yetişmekte zorlandığı Tesla modellerini bu fabrikada da üreterek müşterilerinin taleplerini karşılamayı ve yeni araç modelleri üzerinde çalışmayı hedefliyor. İnşa edilen bu devasa fabrikalar tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenecek kendi kendine yetecek kapasitede inşa edilecek.

Elon Musk daha çok insana ulaşabilmek için dünyadaki farklı bölgelerde yatırımlar yapmayı planlıyor. Böylece Avrupa’da da Tesla‘nın araçlarını daha çok görebilecek ve satın almak daha da kolaylaşacak.

Tesla Gigafactory 2 Fabrika Nereye Kurulacak

Avrupa’da kuracağı fabrikanın hangi ülkeye kurulacağı henüz açıklanmamışken bu fabrikanın kurulacağı ülke adına müthiş bir ekonomik girdi ve aynı ülkede yaşan insanlar için bir iş alanı açarak istihdam oluşturacağı düşünülürse bu işin boyutu görülüyor. Bu konuda ülkelerden gelecek olan teşvikler de fabrikanın kurulumu ve ekonomikliği açısından göz önüne alınacaktır. Çünkü esas amaç Avrupa ülkelerine Tesla markasını daha ucuza maledip uygun fiyatla tüketicileriyle buluşturabilmektir.

Tesla firması yakın zamanda Alman mühendislik şirketi Grohmann’ı satın almıştı. Bu satın alma sebebi yeni Gigafactory‘yi Almanya’da kuracağının göstergesi mi yoksa Alman rakiplerine gözdağı vermek için buradaki mühendislik fikirlerinden faydalanmak için mi satın aldı bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Tesla Gigafactory Yeni Fabrika Ne Zaman Kurulacak

Elon Musk yaptığı açıklamada Avrupa’daki üretimin Tesla Model 3‘ün montaj bandına çıkmasıyla başlayacağını belirtti. “Makineleri makineler üretir” sloganını benimseyen firma otomaston ağırlıklı robotik teknolojilerle üretim yapacağının sinyallerini de vermiş oldu.  Bu üretim 2017 yılının 2. yarısında gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Böylece Avrupa fabrikası da 2017 yılı içerisinde üretime başlamış olacak.

Şu anda yapımı devam eden Gigafactory 1‘in büyüklüğünün 174 Amerikan futbol sahası alan kaplayacağını göz önüne alırsak nasıl bir büyüklükte fabrikadan bahsettiğimizi tahmin edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. zazam dedi ki:

  Ya bu Elon Musk’tan Allah razı olsun. Adamın sayesinde elektrikli otobil piyasası canladı. Tesla üretmese diğer otomobil üreticilerinin elektrikli otomobil üretecekleri yoktu. Umarım Tesla otomobiller Türkiyede uygun ucuz fiyatla satılır. Bizde ucuz elektrikli otomobile bineriz. Tabi ÖTV vergi sistemimiz buna müsaade ederse. Elektrikli otomobiller iyice yaygınlaşırsa vergileri de artar gibi geliyor bana.

 2. zazam dedi ki:

  Önümüzdeki 10 yıl içinde benzin ve dizel ile çalışan motorlar yerini elektrikli otomobillere bırakacak gibi görünüyor. Fosil yakıt kullanan motorların sonu yaklaştı.

 3. Wahit dedi ki:

  Almanya fosil yakıtlı motor üretimini yasaklayacakmış. Zaten daha niye uğraşıyoruz fosil yakıtlı araçlar için bilmiyorum. Elektrikli araçların maliyeti de az

BİR YORUM YAZ