Türkçe Karakterlerin HTML Kodu Karşılıkları ve Tanımlamaları

  • 28 Eylül 2016
  • 2.363 kez görüntülendi.

Bilgisayarda dillere özel karakterlerin (ç, ğ, ı, ö, ş, ü) gösterimleriyle ilgili zaman zaman sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sıkıntılar X dil kodlaması kullanılarak hazırlanan dosyaları Y dil kodlaması kullanan sistemlerde görüntülerken karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bir karakterin örneğin “ş” harfi bir kodlamada 165 ile kodlanırken kullandığınız sistemde 165 kodu için faklı bir özel karakterin tanımlanmış olmasından kaynaklanan sıkıntılardır.

HTML Türkçe Karekter Kodlama

HTML Türkçe Karekter Kodlama

Aynı sorunlar HTML sayfalarında da sık sık yaşanmaktadır. Kod yazdığımız editörlerde bazen yazdığınız kodlarda kullanılan Türkçe karakterlerin anlamsız diyebileceğimiz aşağıdaki tabloda gösterilen kodlamalar ile tanımlandığını görürüz. Aşağıdaki tablo Türkçedeki karakterlerin HTML dili kodları içinde bazı kullanım şekillerini göstermektedir.

Uygun dil kodlamasına sahip HTML dosyalarda böyle bir zorunluluk yoktur ancak bazen farklı dil kodlamasıyla yazılmış HTML dosyalarında Türkçe karakterleri göstermek için ihtiyaç duyabileceğiniz kodlamaları aşağıda listeledik. İhtiyaç duyduğunuzda “HTML Tanımlama” ve “HTML Kod” sütunlarındaki kodları bu sıkıntılı karakterler için kullanabilirsiniz.

HTML Türkçe Karakter Kodları Tablosu
Html Tanımlama Html Kod Karakter Karakter Açıklaması
İ İ Büyük I-umlaut
ı ı Küçük i-umlaut
Ö Ö Ö Büyük O-umlaut
ö ö ö Küçük o-umlaut
Ü Ü Ü Büyük U-umlaut
ü ü ü Küçük u-umlaut
Ç Ç Ç Büyük C-cedil
ç ç ç Küçük c-cedil
Ğ Ğ Büyük G-breve
ğ ğ Küçük g-breve
Ş Ş Büyük S-cedil
ş ş Küçük s-cedil
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ