Türkiye’de Deep Web Tor Ağına Erişim Yasaklandı.

  • 19 Aralık 2016
  • 1.586 kez görüntülendi.

Ülkemizde Tor ağına erişimin engellendiği yönünde iddialar gelmekte.

Tor Ağı DeepWeb Türkiye'de Yasaklandi

Tor Ağı, Deep Web Nedir?

TORThe Union Routing” kelimelerinin kısaltmasıyla oluşturulmuş bu isme sahip Deep web tarayıcısıdır. Tor ağı mevcut kullandığımız http protokolünden farklı olarak normal internet ağının dışında farklı bir ağ ortamı olarak çalışmaktadır. Tor ağı mevcut internet tarayıcılarla dolaşılamadığı için sadece kendine özgü bir tarayıcı ile dolaşılabilmektedir. Tor ağı Deep Web adı verilen Türkçe anlamı derin web de dolaşmak için kullanılan bir çeşit tarayıcı olarak tanımlanabilir.

Engadget sitesinin haberine göre Türkiye’de Tor ağına erişimin sağlanamadığı iddia edildi. Ayrıca  Turkeyblocks.org adlı internet sitesinin yaptığı testler sonucu Türkiye’de Tor ağına erişimin engellendiğini tespit ettiklerini iddia edilmektedir.

Tor Ağı Nasıl Çalışır?

Deep web anonim olarak dolaşılabilen normal http protokolünden farklı olarak burada dolaşan kullanıcılar kendilerini gizleyebilmek, gezdikleri sitelerin takip edilememesi için tor ağını kullanırlar. Bu tarayıcıyı kuran kullanıcı internete bu tarayıcı üzerinden bağlandığında aynı Tor tarayıcıyı kullanan başka kullanıcıların bilgisayarları üzerinden internete çıkarak kendi IP’si ile değil de başkalarının IP’si üzerinden internete bağlanmış olur. Bu şekilde rastgele kullanıcıların üzerinden oluşan ağ üzerinden veriler şifrelenerek internete bağlanılmış olur. Böylece kendini gizleyerek dolaştığı siteleri  gizlemiş olur.

Veriler Tor üzerinden gidip gelirken verilerle ilgili herhangi bir tespit yapılamıyor sadece üzerinden bağlanılan bilgisayarların ip verisine ulaşılabiliyor. Bağlantı sırasında bu şekilde kullanıcılar anonim kalmasını sağlarken aynı zamanda iletilen verilerin güvenliği sağlanmaktadır. Böylece Tor kullanıcılarının yerleri ve kimlik tespiti zorlaşmaktadır.

Tor Ağı Deep Web Nasıl Ortaya Çıktı?

Tor ağı ilk olarak ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarında çalışanlar tarafından gizli bir askeri bilgisayar ağı projesi olarak başlamıştır. Ancak daha sonra açık kaynak kodlu olarak tüm dünyada paylaşılınca internet yasaklarını delmek ve sansürleri aşmak için kullanılmaya bağlandı. Bazı sivil toplum kuruluşları, gazeteciler tarafından gizli bilgilerin iletilmesi için kullanılmıştır. Örneğin Wikileaks belgelerinin tor ağı üzerinden paylaşıldığı bilinmektedir.

Bütün bunlarla beraber tor ağının kiralık katiller, silah ve insan, terör faaliyetleri, ulusal güvenliği tehlikeye düşürecek sırlar, ilaç kaçakçıları, uyuşturucu kaçakçıları, illegal porno görüntüleri paylaşımı için yasadışı işlerde de kullanılması olayın ciddiyetini gözler önüne sermektedir.

Sonuç; Tor ağının hiçbir zaman güvenli olduğunu düşünmüyoruz. İnternette gizli dolaşmak isterken yasadışı işler yapanların bilgisayarınız üzerinde bu işleri yaparak suça sizi de alet edebileceğini unutmayın. Çünkü siz nasıl internette dolaşırken başkalarının bilgisayarları kullanılıyorsa illegal faaliyetler için de sizin bilgisayarınızı kullanabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ