Uber Kullananlara Ceza Kesilecek.

  • 27 Aralık 2016
  • 1.508 kez görüntülendi.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kullanılan Uber kullanıcılarına emniyet tarafından ceza kesildi.

Uber Kullananlara Ceza Kesilecek.

Uber Nedir?

Uber; merkezi ABD‘de bulunan ve  San Francisco, California‘daki bir Amerikan menşeili online taksi şirketidir. Bu şirketin kurmuş olduğu online site aracılığıyla kendisine kayıt olan tüm dünyada 60 ülkede ve toplam 400 şehirde hizmet vermektedir. Uber 2009 yılında kurulmuştur. Mobil cihazınıza kurulan özel bir uygulama ile çalışmaktadır. Bu programa üye olan sürücü ve yolcuların talepleriyle çalışmaktadır. Uber bir ulaşım sağlayıcısından ziyade taşıt sahibi ile yolcu arasında bağlantıyı sağlayan bir uygulamadır.

Uber Sistemi Nasıl Çalışır?

Uber akıllı telefonlara indirilen uygulama yardımıyla çalışır. GPS konumlandırma sistemiyle araç ile araç talep eden kişi arasında gerekli bağlantıyı sağlar. Ayrıca ödeme yapmak için nakit paraya ihtiyaç yoktur. Sistem üzerinden girilen kredi kartı bilgileri yardımıyla taşıma ücreti direk olarak kredi kartından ödenebilir. Uber sistemi taşıma bedeli karşılığında %5 ila %20 oranına kadar komisyon alabiliyor. Türkiye’de sadece İstanbul ve Bodrum‘da bu sistem aktif çalışmaktadır.

Uber‘in beş farklı hizmet tipi bulunuyor; “Uber Go” binek araç hizmeti, “Uber XL” ile minibüs, “Uber Black” ile lüks araç, “Uber Taxi” hizmeti de taksi hizmeti olarak çalışıyor. Ayrıca dünyada sınırlı sayıda yerlerde yeni bir hizmet olan “Uber Boat” ile deniz yolu taşımacılığı başlamış bulunuyor. Uber şirketi gelen taleplere göre uygulamayı geliştiriyor. Ayrıca gelen talepler doğrultusunda da yeni yerlerde uygulama devreye girmeye başlıyor.

Ülkemizde taksiciler bu sisteme karşı çıkıyor. Çünkü yıllarca çalışıp çok büyük paralarla taksi plakası alıp çalışanlar bu sistemi korsan olarak nitelendiriyorlar. Korsan taksiciler için bir fırsat doğduğunu düşünüyorlar.

Uber’in Türkiye Operasyon Müdürü Austin Kim ise Uber‘in tamamen Türk yasalarına uygun çalıştığını savunuyor olsa da İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü diğer illere de gönderdiği talimatla “Korsan Taşımacılık” yapmak suçuyla cezalar kesilmeye başlandı. Etiler‘de rutin kontrol yapan trafik ekipleri Uber kullandığı tespit edilen yolculara “Yasalara uygun olmayan taşıma kullanmak” suçundan 281 TL ceza kesti. Geçtiğimiz dört ay zarfında 900‘e yakın araç ta Uber sistemine dahil olduğundan dolayı “Korsan Taşımacılık” gerekçesiyle 60 gün bağlandı.

Gönderilen talimata göre Uber sistemini kullanan araçlarını araç sahibi dışında başka birinin kullandığı tespit edildiğinde yolcu ve araca sadece ceza kesiliyor. Ama aracı kullanan sahibi ise hem ceza hem 60 gün araç bağlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ