Uçaklarda 75 Megabit’e Varan Hızlarda İnternet Hizmeti Geliyor

  • 29 Kasım 2016
  • 1.215 kez görüntülendi.

2017 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde yapılacak olan uçuşlarda uçaklarda 75 Megabit‘e varan hızlarda cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanıcılarına internet hizmeti geliyor. Ülkemizde de Türksat ve Inmarsat katkılarıyla böyle bir hizmet vermek için çalışmalar yapılmaya başlandı.

2017 Yılında Uçaklarda İnternet Hizmeti Başlıyor

Uçaklarda biliyorsunuz internet hizmetleri var ama çok yüksek saatlik ücret ödemeniz gerekiyor. Hızları da çok yüksek değil. Böyle olunca da sürekli seyahat eden ve işlerini internet üzerinden yapan ve takip eden kişiler için büyük sorun teşkil edebiliyor. Çünkü bazı sektörlerde saatler hatta dakikalar bile önem kazanabiliyor. İşte bu nedenden dolayı olacak ki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya göre uçaklarda yeni internet teknolojisi Avrupa Birliği ülkelerinde  hayata geçirilmesi planlanıyor. Uçaklarda internet hizmetini S Band projesiyle hayata geçirilecek. Bu projeye ülkemizin de dahil olması için Türksat ve Inmarsat tarafından çalışmalar başlatıldı.

Ülkemizde biliyorsunuz telsiz veya kablosuz iletişim konusunda Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Yetkilidir. Bu kurumdan gerekli yetki alınmadan telsiz veya kablosuz iletişim ağı kuramazsınız. 2009 yıllarında uçaklarda GSM 1800 bağlantısı için BTK kurumundan 3 işletmeci için GSM hizmeti yetkisi bulunuyor. Ayrıca uçaklarda mevcut kullanılan internet 2012 yılında KU-Band için başlatılmış olup, bir süre önce de KA-Band uydu sistemleri üzerinden internet hizmeti veriliyordu.

Yeni internet sisteminin 2017 yılının ortalarına doğru hayata geçirilmesi planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ