Video Sitesi Dailymotion’dan Kullanıcı Hesap Bilgileri Çalındı

  • 06 Aralık 2016
  • 974 kez görüntülendi.

Fransız video paylaşım sitesi Dailymotion‘daki 87.5 milyona yakın  hesap, e-posta adresleri ve kullanıcı adları gibi ayrıntıların çalındığı söylendi.

Dailymotion Kullanıcı Bilgileri Çalındı

Dailymotion‘a ait  87.5 milyon e-posta adresleri ve kullanıcı adları  LeakedSource sitesinde yayınlandı. Yaklaşık olarak toplam kullanıcı sayısının beşte birini oluşturan 18.5 milyon  kullanıcı hesabının da şifrelerinin çözüldüğü yine aynı site tarafından açıklandı. Şifrelerin kırılmasının güç olduğu ancak yine de tüm kullanıcıların şifrelerini değiştirmesinin faydalı olacağı belirtildi.

Dailymotion kullanıcılarının verileri özel bir algoritma yardımıyla karıştırarak öyle saklıyor. Ama ZDNet tarafından elde edilen ve Dailymotion kullanıcılarına ait olduğu söylenen kullanıcı bilgilerinin olduğu dosyayı inceleyen ZDnet yetkilileri gelen bilgilerin şifreleme algoritmasının gerçekten Dailymotion’a ait bilgiler olduğunu bu algoritmanın sadece Dailymotion’a ait olabileceğini  doğruladı.

Dailymotion hack olayı daha önce bir kaç sefer daha gündeme gelmişti. Son olayla birlikte güvenlik konusunda popüler video sitesinin güvenilirliği bir kez daha zedelenmiş bulunuyor.

Dailymotion yetkilileri hack olayı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ancak sadece tüm kullanıcıların bilgilerini ve şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarmakla yetindi.

Dailymotion video paylaşım sitesi 2005 yılında açıldı ve kısa süre içinde yükselerek popüler video sitelerinin en iyileri arasına girdi.  Alexa sıralamasında şu anda dünyada en çok ziyaretçi alan 113. site konumuna yükseldi. Günlük tekil ziyaretçi sayısı 20 milyonun üzerinde olan sitenin güvenlik konusunda daha çok çalışma yapması gerekecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. seray dedi ki:

    çalınsa da şifreler hash fonksiyondan geçirilerek kaydedildiği için basit şifreler hariç diğerlerini ters fonksiyon ile elde etmeleri imkansız.

BİR YORUM YAZ