VLC Player’a 360 Derece Video Güncellemesi Geldi

  • 26 Kasım 2016
  • 1.302 kez görüntülendi.

VLC  Player yeni teknik önizleme (tecnical preview)  sürümüyle 360 derece videoları görüntüleme desteği  güncellemesini kullanıcılarıyla paylaştı.

VLC Player 360 Derece Video Desteği Geliyor

VLC  Player 360 derecelik video desteği geliyor. Bu uygulamanın oynatamayacağı video formatı yok deniyordu ama 360 derecelik videolara desteği vermiyordu. Eskiden bizim bildiğimiz VLC player bütün video formatlarını oynatmasıyla meşhur bir oynatıcı olarak kullanılırdı.

VLC’nin yapımcısı olan VideoLan firması 360 derece video görüntüleme desteğini bugüne kadar çıkartmaması çok büyük bir eksiklik olarak görülebilir. Diğer  rakip firmaların Video oynatıcıları bu 360 derece desteğini sağladı VLC’nin de bir an önce bunu kullanıma sunması gerekiyordu.

Şimdi yeni 360 derece video desteğini VideoLan firmasının açıklamasıyla öğreniyoruz. 360 derece video çeken kamera firmasıyla işbirliği yaparak yeni güncellemesini geliştiren VideoLan, bundan sonra da VLC Player’in tüm videoları destekleyeceğini de kanıtlamış olacak. 360 derecelik videoları oynatmak için masaüstü uygulamasında mouse yardımıyla kamera açısını değiştirerek video ve panoramik görüntüleri izleyebileceğiz.

VLC; Windows ve MAC platformlarında kullanılan sürümleri için bu güncellemeyi yayınlayacak. Bu ayın yani Kasım sonunda bilgisayarlarımıza VLC’nin yeni güncellemesini indirerek 360 derece video desteğini kullanmaya başlayacağız.

VideoLan firması  bu özelliklerin mobil uygulamalarında da geçerli ve kullanılabilir olacağını belirtti. Kullanıcıların ivme ölçere sahip cihazlarıyla kliplerde 360 derece video izleme zevkini tadabileceklerinin müjdesini verdi.

2017 yılı içerisinde de HTC Vive, Google Daydream ve Oculus Rift gibi VR gözlüklerle de kullanabilmek için güncelleme yayınlanacak.

VLC’nin son kullanıcılar için güncellemesi resmi olarak yayınlanmadı sadece teknik sürüm adı altında yani bir nevi Beta sürüm gibi deneme sürümü ile testler yapılıyor. Kasım sonunda güncelleme geliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ