Watch Dogs 2 Olayı; San Francisco Metrosu Hacklendi!

  • 28 Kasım 2016
  • 1.152 kez görüntülendi.

Watch Dogs 2 oyununun hikayesinin geçtiği San Francisco metro sistemi hackerler tarafından gerçek hayatta da hacklendi.

Watch Dogs 2 Gerçek Oldu San Francisco Metrosu Hacklendi

Hayatımız artık her şeyiyle teknolojinin içinde. Network ağlarıyla ve bu ağların internet üzerinden kontrol edilmesi beraberinde çok ciddi sorunları da ortaya koyabiliyor. Mevcut kontrol sistemine dışarıdan hackerlar tarafından davetsiz misafirlerin girişleri kötü niyetli olurlarsa tehlikeli sonuçlarla karşılaşmamıza sebep olabiliyor. Günümüzde artık siber güvenlik (cyber security) çok fazla önem kazanıyor.

Günlük hayatımızda kullandığımız, yapmış olduğumuz her şey artık internet üzerinden ulaşılabilir hale geldi. Daha önceki yazımızda da değinmiştik bilgisayarımıza bağlı kulaklıklarla bile dinleme yapılabiliyor.

Hal böyle olunca Watch Dogs 2 oyunundaki gibi CtOS sistemine sahip olmasa da kendi sistemi olan MUNI adını taşıyan metro  sistemi San Francisco metrosuna dadanan hackerlar tarafından kontrolü ele geçirildi.

Sistem ele geçirildikten sonra uyarı ekranlarında metronun ücretsiz olduğuna dair uyarı yazıları çıktığı ve halkın ücretsiz olarak metroya bindiği kayıtlara geçti. Bu olay geçtiğimiz cuma günü yaşandı. Sistem bilgisayarlarında tüm verilerin şifrelendiği ve düzeltmek için de ekranda yazan mail adresine mesaj atılması gerektiği uyarısı hackerlar tarafından belirtilmiş. Sistemin ancak bir gün sonra normal seyrine döndürülebildiği belirtilmiş. Elde edilen bulgulara göre bu haker olayının devlet destekli bir olay olmadığı suç niteliği taşıyan bir siber saldırı olduğu yönünde bilgiler veriyor. Biliyorsunuz bazı durumlarda yetkililer bilgisayar sistemlerindeki açıkları bulabilmek için kontrollü olarak hacker saldırısı düzenletiyor ancak bu olay böyle bir olaya benzemiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ