WhatsApp Artık Bazı Telefon Modellerinde Çalışmayacak

  • 03 Aralık 2016
  • 1.059 kez görüntülendi.

WhatsApp artık eski model telefonlardan ve eski işletim sistemlerinden desteğini keseceğini açıkladı.

WhatsApp Hangi Telefonlarda Çalışmayacak

WhatsApp uzunca bir süredir cep telefonlarında kullanılıyor. İlk çıktığından bu yana kullanılmaya devam eden telefon modelleri ve işletim sistemlerinden eskilerine olan desteğini keseceğini açıkladı. Desteği kestikten sonra sözü geçen işletim sistemi ve telefonlarda WhatsApp çalıştırmak mümkün olmayacak.

Peki bu sözü edilen işletim sistemleri ve telefon modelleri hangileri olacak onları görelim;

Yapılan açıklamaya göre iPhone modellerinden  iOS 6 sistemini içeren telefonlar, Android ilk sürümünü  içeren telefonlar, BlackBerry ve Nokia‘nın bazı modelleri 2017 yılından itibaren WhatsApp kullanamayacak.

 WhatsApp Kullanamayacak Telefonların Listesi

iOS 6 işletim sistemini kullanan iPhone cihazları,

BlackBerry OS BlackBerry 10 işletim sistemi içeren Blackberry modelleri ,

Nokia modellerinin Symbian S40 sürümü ve Symbian S60 sürümünü içeren telefonlarının tamamı,

Android 2.1 ve Android 2.2 sürümünü kullanan tüm akıllı telefonlar,

Windows Phone 7 kullanan akıllı telefonlar,

2017 yılından itibaren kademeli olarak WhatsApp kullanmaya veda edecek.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz mobil işletim sisteminlerini kullanan telefonunuz var ve eğer işletim sistemini güncelleme şansına sahipseniz daha üst sürümlere geçerek sorunu çözebilirsiniz ama bazı işletim sistemleri için güncelleme bulunmadığından artık telefonunuzu yenilemeniz gerekecek.

WhatsApp bu açıklamayla belki çok büyük tepki alacak gibi görünebilir ama tam özellikleriyle WhatsApp kullanmak için güncel bir işletim sistemi ve bir telefona ihtiyaç görünüyor. Desteğin kaldırıldığı işletim sistemi ve telefon modelleri en az 8-9 yıllık bir maziye sahip ki artık yenileme zamanının geldiği kanaatindeyiz. Android 2.1 sürümünün bile kullanıma ilk sürüldüğü tarih 29 Ekim 2009 olduğu dikkate alınırsa bu görülür. Zaten Android uygulama desteği de bu sürümlerde oldukça azalmış durumdadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. kml dedi ki:

    Windows Phone 7 üstü telefonlarda çalışması bile büyük bir lütuf bence. Listesi verilen diğer telefonlarda Nokia Symbian içeren telefonlarda hala çalışıyor olması bile garip geldi. Nokia Symbian mı kaldı artık. Blackberry 10 Blackberrynin son işletim sistemi olmasına rağmen Blackberry 10 telefon alanlara yazık olacak. Aslında iyi işletim sistemi ama tutmayınca tutmuyor. Microsoft’un Windows Phone 10 bile tutmadı. Ben windows phone 10 işletim sistemini beğenmeme rağmen o da yeterli program ve oyun olmadığından dolayı bir türlü sevilemedi.

  2. ibo dedi ki:

    WhatsApp’tan yapılan yeni bir açıklamayla BlackBerry ve Nokia telefonlar için desteğin 2017 yılının 2. yarısına kadar uzatıldığını açıkladı. Her gün yeni bir karar değiştiriyorlar

BİR YORUM YAZ