WiGig Nedir?

  • 30 Ekim 2016
  • 3.353 kez görüntülendi.

WiGig, Wireless Gigabit Alliance grubu tarafından geliştirilen yeni nesil kablosuz iletişim standardıdır. Peki WiGig bize neler getiriyor. Eski nesil WiFi standartlarına üstünlükleri nelerdir birlikte inceleyelim.

WiGig Nasıl Açılır? WiGig Kısaltması Nasıl Oluşturulmuştur?

WiGig nasıl açılır: “Wireless Gigabit Alliance” baş harf kombinasyonuyla türetilmiş bir kelimedir.

Mevcut kablosusuz iletişim WiFi standardının en hızlısı IEEE 802.11ac ile piyasadaki nihai ürünlerde (Teorik olarak çok daha yüksek hızlara çıktığı söylense de: 4.5Gbps) ortalama 1.5 Gbps hızlarına çıkarken WiGig ile 8 Gbps hızlara çıkmak mümkün olacak. Standart olarak IEEE 802.11ad olarak tanımlanmaktadır. Yüksek performanslı WiFi standardı WiGig, WiFi Alliance tarafından onaylanmış bir standarttır. WiFi Alliance tarafından 2017 yılının sonlarına doğru pisadaki cihazlarda kullanılmaya başlanacağı öngörülüyor.

WiGig-802-11ad Geliyor

WiGig-802-11ad Geliyor

WiGig ile Hangi Hızlara Çıkabiliriz?

60 GHz bandında çalışan bu teknoloji, aynı oda içinde 10 metrelik mesafe ve uygun şartlarda WiGig kullanan iki cihaz arasında 8 Gbps veri taşıyabilecek kapasiteye sahiptir. Yani 1 saniye gibi bir sürede 1 GB veriyi alıp gönderebileceksiniz. 10 metrelik mesafeden sonra mesafe arttırıcı cihazlar ile kapsama alanının geliştirilebileceğini tahmin ediyoruz. WiGig teknolojisini barındıran cihazlar menzil dışında 2.4GHz ve 5GHz frekanslarında çalışan WiFi standart modlarında bağlantı yapabilecek yeteneğe sahip olacaklar.

60 GHz bandında çalıştığı için sinyalin duvarlardan ve ortamdaki objeler üzerinden geçmesi sırasında kayıp ortaya çıkmaktadır. Frekans artışıyla menzil azalırken taşınan veri artmaktadır. Maalesef bu teknolojide de hızdan kazanırken menzilden taviz vermek gerekiyor. Bu tür sorunların ileride aşılabileceğini ümit ediyoruz.

WiGig 802-11ad

WiGig 802-11ad

WiGig Hangi Alanlarda Kullanılacak.

WiGig, yoğun olarak kablosuz veri aktarımının ihtiyaç duyulduğu tüm alanlarda kullanılabilecek bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek çözünürlüğe sahip tablet, telefon veya bilgisayar görüntülerinin kabloya itiyaç duymadan monitöre veya televizyona gecikmesiz ve kayıpsız aktarılması sıkıntıları ortadan kalkacaktır. Çünkü mevcut teknoloji ve standartlar kullanılarak Miracast veya Widi protokollerinde görüntü aktarmalarında gecikme ve kayıplar yaşanmaktadır. İşte WiGig burada devreye girerek bu soruna ilaç olmaktadır. Saydığımız bu alanlar dışında dosya trasferi, internet bağlantısı v.s. veri aktarımı ihtiyaç duyulan tüm cihazlarda WiGig kullanılabilecek bir standarttır.
Ayrıca hayatımızda büyük yeri olan oyun konsollarında da bu teknolojiyi kullanabileceğiz. Oyunları artık konsol bağlatısıyla tabletimizde telefonumuzda veya salondaki televizyonda gecikme yaşamadan rahat rahat oynayabileceğiz. Ev içinde oyun konsollarının yerini değiştirmek, bir odadan başka bir odaya taşımak artık tarih olacak WiGig teklolojisiyle. VR gözlükler de başka bir kullanım alanı olcak WiGig teknolojisinin.

Bu standardı destekleyen ilk mobil ürün Dell Latitude E7450/70 ile karşımıza çıkacak. Hali hazırda Intel ve Qualcomm WiGig standardını destekleyen router cihazları için sertifika almış durumdalar. Çok yakın zamanda hayatımıza girecek WiGig ile kablosuz bağlantı hız sıkıntıları ortadan kalkacak gibi görünüyor.

WiGig Standartlarını Geliştiren Katılımcı Firmalar

WiGig standartlarının oluşması için katkıda bulunan firmalara bakacak olursak; AMD, Intel, Apple, Cisco, Dell, Huawei, Broadcom, Panasonic, Nvidia, Nokia, NEC, Microsoft, MediaTek, Marwell, Qualcomm, Sony, Samsung, Toshiba ve Wilocity v.s. firmaların ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir standart WiGig.

WiGig ile Wifi Standartlarının Karşılaştırması

WiFi ile WiGig Karşılaştırma

WiFi ile WiGig Karşılaştırma

WiFi (802.11ac) WiGig (802.11ad)
Frekans 5Ghz 60Ghz
Uyumluluk 802.11 n Geriye Uyumluluk Yok
Veri Hızı 1.3 Gbps 7Gbps
Mesafe 80 metre 3 anten ile Yaklaşık 10 metre
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ