Yapay Zeka Robotları Kendi Aralarında Şifreli Konuşmaya Başladı

  • 29 Ekim 2016
  • 1.828 kez görüntülendi.

Yapay zeka üzerine çalışan Google Brain ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka robotları kendi aralarında şifreli konuşmaya başladı.

Yapay Zeka
Yapay zeka ve derin öğrenme konularında çalışan Google Brain ekibi, şifreli haberleşme konusunda yapay zekanın neler yapabileceğini öğrenmek için bir çalışma başlatmışlar. Bu çalışmalarda üç tane yapay zeka robotu kullanılmış. İsimleri Bob, Eve ve Alice olan bu yapay zeka robotlarına farklı görevler verilmiş. Bob ve Alice’den kendi aralarında şifreli bir şekilde haberleşmesi istenirken, Eve’den ise bu konuşmaları çözmeye çalışması istenmiş.
İlk başlarda basit kodlarla konuşmaya çalışan Bob ve Alice’in konuşmaları Eve tarafından hemen çözülüyormuş. Fakat 15.000 denemeden sonra Alice’in gönderdiği konuşmayı Bob çözebilmesine rağmen Eve artık mesajları çözememeye başlamış.
Fakat buraya kadar her şey güzel gözükmesine rağmen şöyle bir sorun ortaya çıkmış. Alice ve Bob arasında geçen konuşmanın ne hakkında olduğunu uzmanların da anlayamaması hatta bu konu hakkında en ufak bir bilgilerinin dahi olmaması. Bu durum gelecek için korkutucu olsa da uzmanlar şimdilik bu durumu kontrol altında tutabileceklerini düşünüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ