Yeni Pil Teknolojisi Süperkapasitör’lerle Günlerce Pil Ömrü

  • 22 Kasım 2016
  • 1.678 kez görüntülendi.

Süper kapasitör hücre teknolojisi ile geleceğin süper pilleri üretilebilecek. Pillerin şarjı günlerce gidecek, şarj süresi ise saniyelerle.

Yeni Pil Teknolojisi Süper Kapasitörler

Central Florida Üniversitesi (UCF) bilim adamlarının ürettiği bir süperkapasitör 30.000 kez şarj edildikten sonra bile yeni sıfır pil gibi kapasite ile çalıştığı keşfedildi. Yapılan araştırmalarda geleneksel lityum iyon pillerden 20 kat daha uzun süre dayanabilen yüksek kapasiteye sahip çok hızlı şarj edilebilen şarjlı pil üretilebileceği tespit edildi.

Central Florida Üniversitesi UCF’den  Nitin Choudhary, “Cep telefonunuzu birkaç saniyede şarj edebileceksiniz ve bir hafta süresince tekrar şarj etmeye ihtiyaç duymayacaksınız” diyor. Süperkapasitörler çok hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor çünkü bu materyaller normal şarjlı piller gibi şarj olurken kimyasal reaksiyon gerçekleşmiyor. Normal şarjlı piller şarj edilirken kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesiyle şarj oluyorlar. Ama Süperkapasitler herhangi bir reaksiyon olmadan statik olarak elektriği kendi yüzeyinde depolarlar.

Süperkapasitörler 1960’lı yıllardan bu yana vardır, pillere benzer bir şekilde enerji depolayabilmektedirler. Tek farkları da süperkapasitörler çok kısa süreler için daha fazla güç sağlayabilmektedir. Bu da, ağır makine ve diğer enerji kaynaklarında ilk hareket esnasında gerekli olan kısa süreli yüksek enerji ihtiyaçlarında çok yararlı bir materyaldir. Ancak süperkapasitörlerin düşük enerji yoğunluğundan dolayı depolayabildiği enerji miktarı sınırlıdır.

UCF’nin yeni keşfi işte süperkapasitörlerin enerji depolama kabiliyetlerini arttırmayı hedefliyor.  Süper kapasitörlerin şarj işlemi için geniş yüzey alanlı “iki boyutlu malzeme tabakaları gerekir. Elektrikli otomobil ve pil üreticisi Henrik Fisker ve UCLA iki boyutlu malzeme olarak bir diğer malzeme olan grafen kullanır.

UCF’den Yeonwoong Jung, grafenle beraber süper kapasitörlerde kullanılan diğer malzemeleri birleştirmenin zor olduğunu söyledi. Bundan dolayı  Yeonwoong’un ekibi elektronların çekirdekten kabuğa doğru hızlı bir biçimde geçmesine olanak sağlayarak yüksek iletken nanotellerin etrafına iki boyutlu metal malzeme sardılar. Böylece görünüm olarak basit görünümlü ancak yüksek enerji ve güce sahip bir şarj malzemesi ortaya çıktı. Böylece Jung, mevcut malzemeleri iki boyutlu materyallerle  çok iyi bir şekilde birleştirebileceklerini söyledi.

Yeni Pil Teknolojisi Süper Kapasitörlerle Şarj Sorunu Kalkıyor

Bu yapılan araştırma daha yeni olduğundan henüz ticari olarak kullanıma çıkması için üzerinde çalışılması gerekiyor. Ancak umut verici görülüyor. Küçük elektronik cihazlar; cep telefonu, tablet gibi cihazlar için enerji ve güç yoğunluğu ayrıca yinelenebilir olarak geleneksel şarjlı pilleri geride bırakmaya yetiyor.

Junk ve ekibi şimdi bu yeni süreci patentleme çalışmasını yapıyorlar. Bu araştırma ticari kullanıma sunulursa inanılmaz kısa sürelerde şarj olan telefonlar ve elektrikli araçlar, bununla beraber şarj ömrü olarak tek şarjla günlerce kullanılabilecek cep telefonları ve daha uzun mesafeler katedebilecek elektrikli araçlar göreceğiz. Ayrıca şarj edilebilen piller daha güvenli hale gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. eren dedi ki:

    Keşke böyle bir pili kullanıma sunsalar. Rüya gibi olur bizim için. Tak şarja 20 sn ondan sonra 1 hafta kullan harika bir şey bu ya.

BİR YORUM YAZ