Yerli İşletim Sistemimiz Pardus, Milli Savunma Sanayisinde Kullanılmaya Başlıyor

  • 27 Ekim 2016
  • 1.140 kez görüntülendi.

Yerli işletim sistemimiz Pardus‘un savunma sanayisinde kullanılması için çalışmaların başladığı HAVELSAN tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu.

2-pardus
Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve Linux dağıtımı olan işletim sistemi. 2003 yılında planlamasına başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005‘te yayınlanmıştır. Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.
Linux tabanlı yerli işletim sistemimiz Pardus TÜBİTAK tarafından desteklenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay HAVELSAN ve TÜBİTAK arasında imzalanan anlaşmayla Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılma çalışmaları başlatılmıştı. Ülkemizde yerli yazılıma verilen önemin arttırılması ve yerli yazılımın daha da yaygın bir şekilde kullanılması için yapılan bu anlaşma ilk meyvelerini vermeye başladı.

1-pardusHAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA’ya yaptığı açıklamada özetle yerli teknolojilerin yaygınlaşmasını istediklerini, bu sebeple de teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını ve bu çözümlerle dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması için de çalışmaların başladığını aktaran Atalay, savunma sektöründe Türkiye’nin kendi işletim sistemini yaygın bir şekilde kullandığında güvenlik açısından da daha hassas olacağını söyledi.
Pardus alanında yaşanan bu gelişmeler sonrasında diğer kamu kuruluşlarında da Pardus işletim sistemine geçilmesi çok uzun sürmeyeceğe benziyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ