Yurt Dışı Alışverişlerinde Gümrük Sınırı 150 Euro Olacak.

  • 29 Kasım 2016
  • 1.086 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni bir kanun taslağının üzerinde çalışıyor. Buna göre yurt dışından yapılan alışverişlerde gümrük sınır değeri arttırılıyor.

Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük Sınırı 150 Euro Oluyor

Herkesin bildiği gibi yurt dışından bizler de dahil olmak üzere  bir çok vatandaşımız alışveriş yapıyor. Bu alışverişlerden değeri 75 Euro sınırını aşanlar gümrük vergisi engeline takılıyor ve %20 oranında gümrük vergisi ödenmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalınıyor.

Mesela 200 dolarlık bir tablet aldınız. Gümrükte bu tablet için 40 Dolar gümrük vergisi ödemeniz lazım. Bunun için kriter olarak alışveriş yaptığınız sitenin ve satın aldığınız ürünün fiyatını da içeren sayfanın internet çıktısı bir de kredi kartının hesap ekstresini PTT kargo şubesinden isteyebiliyorlar.

Bu kıstaslar 75 Euroyu aşan değerdeki yurdışı kargolarınız için geçerliydi. Alışveriş başına 75 Euroya kadar olan alışverişlerinizde gümrük sıkıntısı olmadan alabiliyordunuz. Ama işe yarayacak ürünler de 75 Euroyu aşıyordu tabi. Bunları alınca vergisiyle beraber almanın bir avantajı kalmıyordu.

Bu durum yakın bir zamanda değişecek gibi görünüyor. Bu haber yurtdışından alışveriş yapanları oldukça sevindirecek. Yeni gümrük taslağı ile vergiye tabi yurdışı kargo değeri 150 Euro üstünü kapsayacak şekilde yapılan kanun taslağı ile değişecek. Artık 150 Euroya kadar yurt dışından gümrük ücreti ödemeden alışveriş yapabileceğiz. Yalnız tabi belli ürünlerde sınır değer baz alınmıyor. Mesela sim kart içeren cihazların gümrükten geçişleri değeri ne olursa olsun yasak olduğunu bilmeniz lazım.

Eğer hazırlanan bu kanun taslağı herhangi bir sıkıntı olmadan yasalaşırsa 2017 yılından itibaren alışveriş başına 150 Euro ya kadar yurtdışından ürün alabileceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. MBerk dedi ki:

    Eger gecerse gercekten RC’ciler icin de guzel olacak

  2. memory dedi ki:

    O süper haber. İnşallah gümrük sınırı 150 Euro olur. Vatandaşın lehine bir icraat olarak sevindirici bir haber.

BİR YORUM YAZ